Článek
Zda dopis napsala přímo dívka, kterou agentura PA zachytila na fotografii, není jasné. V textu každopádně stojí, že jsou v přeplněném zařízení drženy těhotné ženy a nemocní lidé.
Informace o podmínkách v kontroverzním táboře jsou opředené spekulacemi. Rostou také obavy o duševní zdraví migrantů, kteří jsou po celé týdny drženi ve stísněném a nehygienickém prostředí.
Svědci uvedli, že viděli, jak ochranka v areálu odvádí migranty zpět dovnitř hned, jak kolem plotu procházeli novináři.
Vzkaz hozený přes plot v plastové láhvi byl adresován „novinářům, organizacím, všem“. Uvádí se v něm, že v Manstonu, opuštěném letištním areálu nedaleko města Ramsgate, bylo v posledních 30 dnech drženo 50 rodin.
„Máme teď těžký život… Někteří z nás jsou velmi nemocní,“ stojí v textu. V zařízení jsou údajně drženy těhotné ženy bez jakékoli lékařské pomoci. „Opravdu potřebujeme vaši pomoc,“ vyzývají migranti.
Vláda nestíhá a mluví o invazi
V dopise se také píše, že se na místě nachází postižené dítě. „Je na tom opravdu špatně, vůbec se o něj nestarají… Není to snadné pro někoho, kdo má děti. Je tu spousta dětí, neměly by tu být. Měly by být ve škole, ne ve vězení,“ uvedl pisatel.
Místní poslanec Roger Gale z vládní Konzervativní strany uvedl, že mu ministři slíbili, že celkový počet zadržovaných v tomto zařízení bude do víkendu snížen z pondělních 4100 na 1500 osob.
Ministr pro imigraci Robert Jenrick však ve středu večer přiznal, že se to nedaří naplnit a v zařízení stále zůstává asi 3500 lidí.
A young girl detained in Manston threw this letter over the fence to a PA news agency photographer today.
— Benny Hunter (@BennnyH) November 2, 2022
“We are in a difficult life now … we fill like we’re in prison...some of us very sick … ther’s some women’s that are pregnant…We really need your help. Please help us." pic.twitter.com/FX8DShhjpy
Premiér Rishi Sunak uvedl, že se vláda s problémy ve středisku vypořádává, ale v tuto chvíli nestíhá vyřizovat počet žádostí o azyl.
Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová si zase vysloužila kritiku lidskoprávních organizací, když označila příliv migrantů do Británie za „invazi“. Část společnosti se obává, že její slova jen vyvolávají nenávist.
„Britové si zaslouží vědět, která strana to se zastavením invaze na našem jižním pobřeží myslí vážně a která ne,“ uvedla ve sněmovně.
Její vyjádření přišlo jen den poté, co jeden z obyvatel Kentu zaútočil zápalnými bombami na migrační zařízení v přístavním městě Dover.