Článek
Protesty se poprvé konaly v turistické čtvrti Thamel , kam mnozí Nepálci nikdy ani nevstoupili. "Spálíme korunu a budeme zemi řídit," volala mládež tančící kolem hořících pneumatik.
"Jsem vyděšena, ale současně mě to těší," uvedla Belgičanka Margot van Melleová. "Je to něco, co se mělo v zemi odehrát už dávno," dodala Australanka Amy Bustedová,
V zemi protestují lidé proti autokratické vládě krále Gyanendry, jenž loni v únoru převzal moc do svých rukou, neboť vláda nebyl schopna čelit útoku maoistických partyzánů.
Demonstrace se konaly ve městě i přes jejich zákaz. Policie proto zasáhla. Když demonstranti ve čtvrti Balkhú po policistech začali házet kameny, pořádkové síly jim oplácely gumovými projektily, slzným plynem a údery obušky. Dalších šest protestů se uskutečnilo za hranicemi Káthmándú. I proti nim zasáhla policie.
Chybí potraviny
Ve městě však už kvůli stávce docházejí potraviny, motocyklisté čekají až tři hodiny před pumpami, aby získali benzín. Prudce také rostou ceny, cibule zdražila na čtyřnásobek.
Přední člen společného výboru sedmi opozičních stran Arjun Narasinghe však řekl, že lidé mohou několik dnů strádat kvůli demokracii. Koalice vyzvala občany, aby přestali platit daně a policii a armádu, aby se k protestům připojily. "Žádáme daňové poplatníky, aby vládě neplatili daně, státní zaměstnance, aby neposlouchali nařízení a bezpečnostní složky, aby svlékly uniformy a přidaly se k lidu," vybízel Krišna Prasád Situala z Nepálského kongresu. Občané rovněž nemají platit za vodu, elektřinu a telefon.
Koalice rovněž vyzvala zahraniční organizace k zastavení pomoci a finanční podpory vládě a k bojkotu zboží vyrobeného v továrnách, z nichž profituje královská rodina.