Článek
Aféru rozpoutalo zjištění, že premiérův úřad na Downing Street č. 10 poskytoval dárcům za peníze šlechtické tituly a sliboval jim prý do budoucna také členství ve Sněmovně lordů.
O finančních tocích neměli tušení mnozí vysocí představitelé labouristů, ani hlavní pokladník strany. Blairův osobní pokladník lord Levy navíc prozradil, že multimilionáři půjčovali peníze s vědomím, že o ně žádá "osobně premiér, nikoli strana". Případ již začal vyšetřovat Scotland Yard.
Podnikatelé, kteří požadují peníze, zatím s jedinou výjimkou nebyli povýšeni na šlechtice a mají tak šanci, že se obejdou bez nevítané publicity. Navíc mohou na aféře nemálo vydělat - labouristům totiž dali peníze formou půjčky, kterou nyní obdrží zpět se sedmiprocentním úrokem. Labouristickým poslancům vracení peněz začalo dělat velké vrásky, protože strana dluží celkem 23 miliónů liber.
Zřejmě nejhlubším ponížením, které Blair zažil od nástupu k moci v roce 1997 však bylo oznámení, že případ převzalo zvláštní protikorupční oddělení Metropolitní policie. To začalo v souladu s ostrovním zvykovým právem srovnávat případ s jednáním někdejšího premiéra Davida Lloyda George, jehož kupčení s tituly si vyžádalo v roce 1925 přijetí zvláštního zákona.