Článek
Seizmologové sérii menších zemětřesení předpokládají. Další velké zemětřesení na zlomu je podle francouzského seizmologa Martina Valléeho z pařížského Ústavu fyziky Země méně pravděpodobné. Podle něj bylo překvapivé, že po zemětřesení z pondělního rána v oblasti jihovýchodního Turecka následoval po několika málo hodinách další podobně silný otřes.
Podle Valléeho lze po jednom silném zemětřesení obecně očekávat další otřesy, které jsou však aspoň o jeden stupeň slabší. „Opakování zemětřesení se skoro stejnou silou je vzácnější fenomén, a to hlavně v případě, když už první zemětřesení je velmi silné,“ řekl Vallée francouzskému deníku Le Monde.
Naopak v okolí se pravděpodobnost velkého zemětřesení může zvýšit. Pozornost vědců se nyní zaměřuje na Istanbul, který leží u dalšího zlomu pod Marmarským mořem. Podle Valléeho nyní seizmologové nemají k dispozici tak přesné údaje, které by umožnily „jakékoliv rozhodnutí týkající se Istanbulu“. I s více údaji je však pro vědce stále nemožné předpovědět zemětřesení s takovou přesností, která by umožnila preventivní evakuaci, dodal Vallée.
Za velký počet obětí zemětřesení může nízká kvalita staveb i načasování, míní experti
Stoupají počty obětí
Poslední bilance hovoří o téměř 3419 mrtvých a 16 tisících zraněných jen v Turecku. Tam se dosud podařilo vyprostit 7840 živých lidí. V Sýrii podle posledních údajů zemřelo 1602 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.
Jak dlouho záchranné operace potrvají, zatím není jasné.
Naděje na záchranu uvězněných v troskách se ale po 24 hodinách od zemětřesení snižují i vzhledem k nízkým teplotám, jaké na jihovýchodě Turecka a severu Sýrie momentálně panují. Meteorologové navíc varují před sněhovou bouří, která by situaci v postižených regionech mohla výrazně zhoršit, píše server týdeníku Focus.