Článek
Také list The New York Times ve čtvrtek uvedl, že Pentagon je schopen udeřit na Irák během několika dnů od okamžiku, kdy vydá prezident George W. Bush rozkaz.
USA a Británie již soustředily více než 300 tisíc vojáků do Perského zálivu společně s desítkami válečných plavidel a více než 500 letadel pro případnou válku proti Iráku.
Franks: Útok je otázkou dnů
"Jestli se prezident rozhodne podniknout akci, jsme schopni poskytnout vojenskou variantu," prohlásil po čtvrtečním setkání se šéfem Bílého domu velitel vojsk USA kolem Iráku generál Tommy Franks.
Během 75 minut popsal prezidentovi George W. Bushovi varianty invaze jak pro případ, že by ji Bush nařídil už příští týden, tak bez využití území Turecka, jehož parlament minulou sobotu nevyslovil souhlas s americkým vojenským plánem.
USA už s Tureckem nepočítají
Zdroj Pentagonu potvrdil listu The New York Times, že generál Franks s Tureckem už více méně nepočítá a podle záložního plánu "B" otevře severní frontu mohutným výsadkem z Kuvajtu na jihu, kde jsou soustředěny hlavní pozemní síly Američanů i Britů.
Plná výzbroj 101. výsadkové divize však má podle listu deníku The New York Times dorazit až k 15. březnu. Zajistit ropná pole na severu a pacifikovat tam kurdské frakce by mohla 82. výsadková divize nebo 173. výsadková brigáda dislokovaná v Itálii.
BBC: Předehra začala
Američané s Brity zahájili předehru k úderu proti Iráku. Vyplývá to ze zprávy britské stanice BBC, podle níž letectvo obou zemí více než zdvojnásobilo hlídkování nad jižní bezletovou zónou v Iráku s cílem zastřít zahájení skutečného útoku.
Podle Pentagonu se piloti tímto způsobem mají rovněž lépe seznámit s terénem. Z téhož důvodu začaly posádky strategických bombardérů B-52 cvičit nad severní částí Perského zálivu, uvedla BBC.
Americká letadla v úterý shodila nad jižním Irákem 420 tisíc letáků s výzvami iráckým vojákům. "Odejděte hned a běžte domů!" nebo "Pečujte o to, aby se vaše děti učily, rostly a dobře se jim vedlo!" stálo na letácích podle listu The Washington Post.
Pentagon sází na přesné rakety a bomby
Irácké síly má již v úvodu útoku zlomit lavina raket s plochou dráhou letu a družicemi naváděných bomb. Mají vyřadit Saddámova velící střediska, spojení a zařízení k vedení chemické a biologické války.
Zkrátit válku a snížit počet obětí na minimum mají přesně naváděné střely, jichž mají tentokrát USA asi 70 procent na rozdíl od deseti až dvaceti procent během války v Zálivu před 12 lety. Přesto statisticky jedna z deseti při nasazení selže, uvedla BBC.
Při osvobozování Kuvajtu v roce 1991 zahynulo 148 amerických vojáků. Počet civilních obětí se odhaduje na tři tisíce, napsal list The Washington Post.