Článek
Naď obviňuje ze snižování obranyschopnosti státu také opoziční politiky, jako jsou předseda strany Směr Robert Fico či místopředseda Směru Ľuboš Blaha. „Kvůli lidem jako Fico a Blaha se snižuje obranyschopnost země. Přes 40 tisíc lidí podepsalo formulář, který je mimochodem absolutně zbytečný,“ řekl Naď v rádiu Expres.
„Pokud by došlo k mobilizaci, což se teoreticky v budoucnu může stát, i tak by byli mobilizováni, ale nedostali by do rukou zbraň. Šli by do nemocnic nebo kopat zákopy. Službě vlasti by se nevyhnuli,“ dodal ministr.
Stát by mohl vypínat weby s dezinformacemi, uvedl Fiala
Dezinformační stránka Badatel začátkem roku upozornila, že na Slovensku se má konat mobilizační cvičení. Policie vzápětí informovala, že taková cvičení se pořádají pravidelně dvakrát ročně a jedná se pouze o administrativní činnost. „Do praktické části se zapojí jen profesionální vojáci,“ uvedla policie.
Na internetu se však začal šířit dokument o odepření výkonu mimořádné služby, který Slováci vyplňují a doručují na okresní úřady. V dokumentu například uvádí, že nemohou nastoupit do armády, protože jim svědomí za žádných okolností nedovolí zabít člověka a podobně. Nejde přitom o žádnou novinku. Toto prohlášení je možné podat od roku 2006.
Falešné povolávací rozkazy
Začátkem února si několik Slováků našlo v poštovní schránce falešné povolávací rozkazy. Jeden z nich byl doručen například občanovi z města Nové Zámky na západním Slovensku. Listina měla být podepsána přednostkou nitranského okresního úřadu a byla opatřena úředním razítkem, které vypadalo velmi autenticky a vizuálně bylo hodně podobné oficiálnímu razítku okresního úřadu s drobnými, pro laika nerozeznatelnými odlišnostmi.
„Adresa na obálce byla napsána rukou a obálka byla doručena občanovi do schránky,“ uvedla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. „Jedná se o hoax. Žádné povolávací rozkazy se z úrovně okresních úřadů nedistribuují,“ dodala mluvčí.