Článek
Americký ministr obchodu Howard Lutnick odůvodňuje uvalení cel na tato odlehlá území tím, že se tak zalepí „slepá místa“.
„Záměrem bylo nevynechat ze seznamu žádnou zemi,“ vysvětloval Lutnick opatření v rozhovoru pro CBS. Připomněl, že když byla uvalena první cla na Čínu, tamní vývozci své produkty přeprodávali do USA přes jiné země. „Prezident řekl, že nemůže nechat žádnou část světa být jako Čína nebo jiné země a přepravovat (zboží) přes ně. Uzavřel tyhle skuliny,“ obhajoval ministr uvalení cel na neobydlená a pro člověka nehostinná území.
Zjevná chyba, kontruje australský ministr
„Zjevně jde o chybu,“ reagoval australský ministr obchodu Don Farrell pro ABC. Ostrovy totiž patří pod australské území. „Obchodní systém, na kterém Amerika donedávna pracovala, byl budován od druhé světové války. Během čtyř týdnů ho americký prezident převrátil,“ dodal Farrell. Americká administrativa ale trvá na tom, že jde o záměr.
Poblíž souostroví sice loví rybáři, přímo na ostrovech ale nestojí žádné budovy ani lidská obydlí. Souostroví přitom patří mezi několik vnějších australských území, která jsou na seznamu cel uvedena samostatně. Místa tohoto typu nemají vlastní samosprávu a patří mezi ně i Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov nebo Norfolk.
Navzdory faktu, že Heardův ostrov ani McDonaldovy ostrovy nejsou obydlené, byly z nich podle údajů Světové banky v roce 2022 do Ameriky dovezeny výrobky v hodnotě 1,4 milionu dolarů, z čehož většinu měly tvořit „stroje a elektrická zařízení“.
Zmatky v americké evidenci
Uvalená cla jsou pravděpodobně založena na chybách v americké evidenci, píše The Guardian. Americký úřad pro sčítání lidu, který sestavuje i obchodní statistiky USA, ve své příručce uznává, že ve výkazech může docházet k chybám a že ty mohou významně ovlivnit statistiky o zboží.
Chyby v přepravních záznamech se tedy zřejmě promítly i do dat, která sloužila jako základ pro výpočet cel.
Například na již zmíněném ostrově Norfolk žije něco málo přes dva tisíce obyvatel, leží 1600 kilometrů od Sydney. Donald Trump ho zatížil sazbou ve výši 29 procent, což je ještě o 19 procent víc než zbytek Austrálie.
Podle amerických obchodních údajů vyvezl tento Norfolk v roce 2023 do USA zboží v hodnotě 655 tisíc dolarů, přičemž jeho hlavním vývozním artiklem byla kožená obuv v hodnotě 413 tisíc dolarů. Správce Nortfolku George Plant ale uvedené údaje zpochybňuje. „Není nám znám žádný vývoz z Norfolku do Spojených států,“ uvedl.
Vypadá to, že v tomto případě chyba nastala kvůli jménu ostrova. Ve Velké Británii totiž leží stejnojmenné město, stejně tak ve státu Virginie v USA, upozornil The Guardian.