Článek
Na otázku, zda na konci letošní zimy očekává vlnu bankrotů, Habeck odpověděl: „Ne, neočekávám. Umím si představit, že určitá odvětví prostě na nějakou dobu přestanou vyrábět.“
Když zase Habeck mluvil o rostoucích cenách, například v pekárnách, řekl: „To teď vidíme všude, že v obchodech, které jsou závislé na utrácení peněz, květinářství, prodejnách zdravé výživy, pekařství, mají skutečně problémy, protože lidé nejsou ochotní kupovat. Ale pak nejsou automaticky insolventní, ale mohou přestat prodávat.“
Moderátorka Sandra Maischbergerová se šokovaně pokusila ministrovi vysvětlit, že „když přestanu prodávat, už nebudu vydělávat. Pak musím podat návrh na insolvenci. Po dvou měsících, pokud to neudělám, budu mít bankrot.“
Habeck poté hodně nejistě začal velmi opatrně formulovat: „Insolventními se stanete, pokud budete pracovat a generovat stále větší minus.“ Maischbergerová byla z jeho slov viditelně ohromená: „Ano. Ale jak nechcete dělat větší minus, když musíte zaplatit lidi, ale už nic neprodáváte?“
Ja definitiv Respekt, an euch Grünen, das kann nur noch @ABaerbock topen! #Habeck for Präsident #maischberger pic.twitter.com/CJ7bqi9aSq
— Dieter von Schell (@von_schell) September 6, 2022
Spolkový ministr hospodářství se vzápětí začal do svých prohlášeních stále více zamotávat: „Chtěl bych zdůraznit, že nemusí automaticky dojít k vlně insolvencí. Může se však stát, že některé podniky již nejsou ziskové a skončí. Možná, že je může někdo později převzít. No, to není klasická insolvence.“
Ekonomové, které o reakci požádal nejčtenější německý deník Bild, se jen nevěřícně ptají, co to má znamenat? „Mnohá hospodářská odvětví prostě zastaví výrobu, ale nezkrachují? Obchody, které přestanou prodávat, ale nezbankrotují,“ cituje je Bild, „To nemá spolkový ministr hospodářství elementární základy ekonomie?“
Německo ponechá dvě jaderné elektrárny v rezervě, rozhodl ministr
Současný dramatický růst energií a nákladů už v Německu spustil vlnu insolvencí. Ta postihla například výrobce toaletního papíru Hakle. Také obuvnická firma Görtz je v insolvenci. Podnik s 1800 pracovníky a 160 pobočkami po celém Německu svůj krok odůvodnil výrazným poklesem tržeb kvůli nejistotě zákazníků v důsledku zvýšených nákladů na energie a inflace.