Článek
Spekulace o odstavení Seliverstova se poprvé objevily v sobotu. Podle ISW může jít o součást probíhající čistky „neposlušných“ velitelů, již provádí vedení ruské armády.
Podle prokremelských blogů byl z funkce velitele 106. výsadkové divize vzdušně-výsadkových sil odvolán generálmajor Vladimir Seliverstov.
— Lazz Lazz (@Lazikkkk) July 16, 2023
Uvádí se, že důvodem odvolání byl konflikt s nejvyšším vedením. pic.twitter.com/HKhWExD0lX
Generál Vladimir Seliverstov (vlevo) při přehlídce absolventů vojenské akademie
Sem spadá i odvolání generálmajora Ivana Popova, dnes již bývalého velitele 58. armády ruského Jižního vojenského okruhu, který se údajně pokusil obejít náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova a vznést své stížnosti na situaci na západě ukrajinské Záporožské oblasti přímo ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.
Podle ISW jde o nový vzorec chování, který se vyvinul v rámci ruského velení na Ukrajině, kdy velitelé zpochybňují autoritu vyšších velitelů a snaží se využít svou odpovědnost za klíčové sektory fronty k přemlouvání Kremlu, aby je i jejich vojáky podpořil v požadavcích na vystřídání či vybavení.

Ruský generál Ivan Popov
Ke spekulacím o Seliverstovově odvolání se z oficiálních míst zatím nikdo nevyjádřil. Institut ale připomíná, že kolem Popova „zpočátku panovalo podobné ticho“.
Popovovy stížnosti se podle dostupných informací soustředily na nedostatek rotací jeho vojáků a v uniklé zvukové zprávě si stěžoval i na těžké ztráty a nedostatek protiraketových zbraní.
S ohledem na to, že Seliverstov byl odvolán pouhé čtyři dny po Popovovi, mohlo ruské armádní vedení druhého generála vyhodit z podobných důvodů.
Popov podle listu The Guardian uvedl, že stál „před volbou mlčet a být zbabělec, nebo říct, jak to je“. „Kvůli tomu ve mně nejspíš mí nadřízení vycítili nebezpečí a okamžitě, během jednoho dne, dali dohromady rozkaz a zbavili se mě,“ řekl Popov.
O dalším osudu Popova ani Seliverstova zatím není nic známo.