Článek
Mezi další navrhovaná opatření patří snadnější přístup úřadů k elektronickým důkazům a finančním informacím v jiných členských zemích nebo omezení dostupnosti některých chemikálií, aby tyto látky nemohli zneužít teroristé. Komise chce také posílit kontroly dovozu a vývozu palných zbraní.
Návrh na povinné otisky prstů a zobrazení obličeje podle agentury Reuters patrně vzbudí protesty v zemích jako je Německo, které si zakládají na ochraně osobních dat. Jeho uvedení do praxe je rozloženo na pět let a musejí jej ještě schválit členské státy unie a Evropský parlament. Navrhované nařízení nezavádí povinné průkazy totožnosti v celé EU, modernizuje ale bezpečnostní prvky těch stávajících.
Komise také odhadla, že v současné době zhruba 80 miliónů Evropanů vlastní občanský průkaz, který není strojově čitelný a neobsahuje biometrické údaje. Občanské průkazy mají podle Reuters všechny unijní země s výjimkou Británie, Irska a Dánska. V Rakousku nebo Švédsku si lidé mohou zvolit, jestli doklad totožnosti chtějí, nebo ne. Liší se také podoby průkazů.
Cílem návrhu je podle komise zabránit teroristům v přístupu k prostředkům, které potřebují k plánování, financování a páchání trestných činů.