Článek
Podle předběžných odhadů dosáhlo tornádo třetího stupně z pěti, na meteorologické stanici ve vesnici Liang-tchien zaregistrovali poryvy větru o maximální rychlosti 20,6 metru za sekundu. Po desáté hodině večer tamního času skončily všechny záchranné operace.
Tornádo se na jihočínskou provincii Kuang-tung, jejímž hlavním městem je právě Kanton, přihnalo po několika dnech vytrvalých dešťů, které způsobily silné povodně a ohrozily životy desítek milionů lidí. Záchranáři pospíchali, aby kvůli zvyšující se hladině vody evakuovali co nejvíce obyvatel.
Státní média v týdnu informovala, že při záplavách v provincii Kuang-tung zahynuli nejméně čtyři lidé. Zhruba 110 tisíc lidí pak muselo opustit svoje domovy.
Přispěly změny klimatu
Od poloviny dubna přívalové deště značně zvedly Perlovou řeku, podél níž se nachází množství čínských továren. Přestože tu k povodním dochází pravidelně, vědci upozorňují, že takto extrémní počasí není běžné a se sílící klimatickou krizí se může situace ještě zhoršovat.
Tornáda nejsou v Číně tolik obvyklá jako třeba v USA, podle CNN k nim však čas od času dochází. Studie z roku 2015 uvádí, že země registruje ročně méně než sto tornád, za posledních 50 let během nich zahynulo nejméně 1770 lidí.