Článek
„Vždy jsme otevřeni jednání. Probereme všechny možnosti, včetně vaší iniciativy, kterou bezpodmínečně respektujeme,“ řekl Putin Si Ťin-pchingovi během jednání, které přenášely světové agentury.
Peking dvanáctibodový plán ukončení války představil v den výročí invaze na Ukrajinu 24. února. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku.
Zároveň se přihlásil k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“, což si však Rusko vyložilo po svém.
Rusové si vykládají čínský plán po svém, kus Ukrajiny by si nechali
Oba státníci krátce hovořili v pondělí také o ekonomice. Putin řekl, že Rusko „trochu závidí“ Číně její rychlý rozvoj v posledních desetiletích.
Pro jednání se Si Ťin-pchingem Putin tentokráte nezvolil dlouhý stůl, jako tomu bylo v minulosti třeba při schůzce se šéfem OSN Antóniem Guterresem či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Oba státníci si tentokráte sedli u malého a květinami ozdobeného stolečku.
Návštěva Si Ťin-pchinga je podle analytiků důkaz růstu ambicí Pekingu. Přichází uprostřed zostřujícího se napětí mezi Východem a Západem kvůli ruské agresi na Ukrajině.
Si by měl během třídenní návštěvy Moskvy podepsat řadu dokumentů, napsala agentura TASS. V první řadě by to měla být deklarace, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.
Putinův poradce Jurij Ušakov naznačil, že rozhovory s čínským prezidentem by mohly přinést nový přístup k bojům na Ukrajině.
Američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje, že poskytne Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.