Článek
Evropa se dlouhodobě držela na druhém místě v celkových historických emisích skleníkových plynů a je jí připisována zodpovědnost za velký podíl na globálním oteplování. V loňském roce ji ale poprvé předstihla Čína. Analýza zveřejněná portálem Carbon Brief zabývajícím se výzkumem klimatu poukazuje na rapidně se zvyšující produkci oxidu uhličitého Čínou v posledních třech dekádách.
Čína během této doby postavila více než 1000 uhelných elektráren a její ekonomika vzrostla více než 40krát. Analýza ukazuje, že do konce roku 2023 kumulativní emise Číny (červená čára na obrázku níže) předstihly emise 27 členských států EU (žlutá). Podle nejaktuálnějších údajů tak země vyprodukuje ekvivalent více než 300 gigatun CO2 ročně.
Čínské emise podle analýzy neovlivní ani přechod země na nízkouhlíkovou energetiku, ani to, že je světovou jedničkou ve výrobě elektromobilů. Země přitom slíbila, že její emise dosáhnou vrcholu v tomto desetiletí a poté začnou klesat, píše The New York Times.
Tato zjištění přicházejí během napjatých jednání na COP29 v ázerbájdžánském Baku, kde se vyjednává o tom, kdo a v jaké výši by měl přispívat na financování boje proti změně klimatu. Cílem je dohoda na tom, jak budou bohatší státy přispívat těm chudším a klimaticky zranitelnějším.
Původní návrh zveřejněný 16. listopadu 2024 odkazuje na takzvaný princip historické odpovědnosti, podle toho jsou na klimatickém summitu tradičně k pokrytí výdajů vyzvány země jako Spojené státy, Japonsko, Kanada, Austrálie nebo většina západní Evropy.
Přestože podíl Číny na změně klimatu je velký, není povinna se na výdajích podílet z toho důvodu, že je klasifikována jako rozvojová země. Letošní návrh dodatku říká, že země by měly mít povinnost přispívat na financování opatření v oblasti klimatu, pokud patří mezi deset největších světových producentů emisí.
Představitelé Spojených států i Evropské unie letos Čínu v rámci summitu vyzvali, aby přispěla chudším zemím více. „Rozšíření dárcovské základny je již dlouho opodstatněné,“ řekl na summitu John Podesta, klimatický poradce amerického prezidenta Joea Bidena. „Ekonomická struktura světa poukazuje na to, že tohle už není rok 1992,“ dodal.
Čína nejspíš nikdy nepředstihne USA
Podle výhledů analýzy je vývoj emisí v Číně nejistý. Může se stát, že emise Číny nebudou klesat tak rychle, jak Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, nebo že emise USA budou klesat rychleji, než se očekává. Na druhou stranu nástup Trumpova prezidentství slibuje zrušení většiny klimatických opatření a zároveň tedy i snižuje pravděpodobnost, že Čína v emisích předstihne USA.
Bez ohledu na to, zda Čína předstihne USA, nebo ne, se pravděpodobně nevyhne tlaku, aby finančně přispívala na ochranu klimatu. Během konference COP29 v ázerbájdžánském Baku čínský zástupce Ting Süe-siang uvedl, že Čína bude trvat na tom, aby poskytování financí z jejich strany bylo pouze dobrovolné.
Ostatní představitelé také zastávají názor, že Spojené státy jsou v oblasti klimatu víceméně nečinné, nedodržují sliby a Čínu používají jako výmluvu. Podle odborníků nebude snadné na summitu, který končí v pátek, dosáhnout dohody.