Článek
„Vyzývám Čínu, aby uznala realitu, v níž Čínská republika (Tchaj-wan, pozn.) funguje, a jednala s legitimně zvolenou vládou ostrova. Pokud tak neučiní, vzájemné vztahy se jen zhorší,“ cituje agentura Reuters Laje. Prezident rovněž kritizoval přístup Číny, „v jejíchž očích když nepodporujete ‚sjednocení‘, podporujete nezávislost Tchaj-wanu“. Tchajwanský prezident Číně opakovaně nabídl jednání, Peking jej však odmítl.
Čínské soudy a státní zastupitelství, veřejné a státní bezpečnostní orgány by podle nových pokynů měly v souladu se zákonem přísně trestat zastánce nezávislosti Tchaj-wanu za „rozdělování země a podněcování k trestným činům odtržení a narušování národní suverenity, jednoty a územní celistvosti“, uvedla čínská státní tisková agentura Nová Čína.
„Chci zdůraznit, že demokracie není zločin, to autokracie je skutečným zlem. Čína nemá absolutně žádné právo postihovat Tchajwance jen kvůli postojům, které zastávají. A už vůbec nemá právo je postihovat napříč hranicemi,“ řekl Laj Čching-te.
Čína si ostrov s demokraticky volenými zástupci dlouhodobě nárokuje jako vlastní území, jakkoli Tchaj-wan od roku 1949 fakticky funguje jako nezávislý stát. V poslední době opakovaně v okolí Tchaj-wanu pořádá vojenské manévry, na konci května v oblasti nasadila desítky těžce vyzbrojených letadel a lodí.