Článek
Britský list Financial Times ve svém článku zdůrazňuje, že letošní manévry je třeba vnímat v kontextu války na Ukrajině. A připomíná dohodu o „přátelství, které nezná limitů“, kterou uzavřel Vladimir Putin se Si-Ťin Pchingem na olympijských hrách v Pekingu jen pár dní před zahájení ruské agrese.
Navzdory tomu, že válku na Ukrajině Čína explicitně neschvaluje, tak hodlá vztahy s Ruskem dále prohlubovat.
Ruské ministerstvo obrany se v pondělí pochlubilo videem, na kterém jsou vidět čínští a mongolští vojáci, jak přijíždějí na železniční stanici na Dálném východě a vykládají vybavení na Sergejevském cvičišti v Přímořském kraji.
Vojenské cvičení „Vostok-2022“ má trvat do 5. září.
Nervózní Japonsko
Část cvičení se bude rovněž odehrávat také na Kurilských ostrovech, které se nacházejí mezi poloostrovem Kamčatka a japonskými ostrovy. „Vyjádřili jsme (ruské straně) své znepokojení nad aktivitou ruských vojsk v blízkosti naší země v souvislosti s probíhající ruskou invazí na Ukrajinu. Vláda pokračuje ve shromažďování informací a bude podle toho jednat,“ uvedl tajemník japonské vlády Hirokazu Matsuno.
Takzvané válečné hry Vostok se konají každé čtyři roky na ruské Sibiři. Posledního cvičení se údajně zúčastnilo 300 tisíc ruských vojáků spolu s vojáky z Číny a Mongolska.

Vojenské cvičení Vostok 2022