Článek
Řeknou své „Ano“ přes aplikaci
Ukrajina se za poslední dva roky musela přizpůsobit válečné realitě v zemi, která se dotkla i rodinného života, když od sebe oddělila partnery a rodiny. Pro zjednodušení komunikace se státem vytvořily úřady aplikaci Diia, která od letoška umožnuje také legální sňatky. A to zcela bez nutnosti fyzického setkání snoubenců.
„Jeden partner požádá o sňatek prostřednictvím aplikace a druhému je zasláno upozornění. Pokud druhá strana odpoví do 14 dnů ‚Ano‘, dohodnou se na datu svatby prostřednictvím videohovoru s úředníkem,“ uvádí Time.
O službu je navíc velký zájem. Time uvádí, že jen během prvního měsíce, kdy byla svatba na dálku k dispozici, využilo aplikaci k žádosti o sňatek více než 1,1 milionu Ukrajinců a celkem 435 párů bylo za stejnou dobu oddáno.
V prestižním časopisu Science zabodovali i výzkumníci Západočeské univerzity
AI ve vašem záchodě
Chytré prkénko TrueLoo pomocí umělé inteligence vyhodnocuje moč a stolici v pohodlí domova během každé návštěvy toalety. Cílem je pomoci sledovat zdravotní stav a včas zachycovat příznaky onemocnění, jako například krev ve stolici, bez nutnosti navštívit lékaře.
Již nyní pomáhají prkénka v desítkách domovů pro seniory ve Spojených státech. Zájemci si je mohou objednat za necelých osm a půl tisíce korun, samotnou analýzu je však nutné si ročně předplácet za dalších přibližně 4300 korun.
Geneticky upravené svítící květiny
Petúnie jsou populární květiny, které každé léto zdobí balkony a okna záplavou barevných květů. Vědcům se podařilo je zkřížit s bioluminiscentními houbami a vytvořit tak druh, který ve tmě světélkuje.
Patentovaná petúnie nazvaná příznačně Firefly (česky světluška) má přes den bílou barvu květů, v noci však nazelenale svítí. Květiny už si mohou Američané běžně zakoupit přes internet, tři sazeničky přitom stojí v přepočtu na české koruny necelou tisícovku.
Předpovídání přírodních katastrof s AI
Inovativní nástroj Bellwether využívá umělou inteligenci k rychlé a přesné analýze geologických dat k předpovědi požárů, povodní nebo dalších přírodních katastrof. Díky včasnému varování může pomoci lidem se na událost lépe připravit nebo se dostat do bezpečí. Po katastrofách pomůže záchranným složkám lépe rozpoznat nejvíce zasažené oblasti.
Robotické koleno
Lidé, kteří trpí bolestí kolene, budou moci již v roce 2026 využít robotickou ortézu, která pomůže s chůzí. Ortéza poháněná malým motorem se zvenku připojí na speciální kalhoty. Pomůže svalům zejména při chůzi do kopce a uživateli odlehčí až o 13 a půl kila váhy.
Pracující roboti
Nedostatek lidské pracovní síly by už brzy mohli vyřešit roboti podobní lidem, tzv. humanoidní roboti. Hned dva takové prototypy se dostaly do výběru nejlepších vynálezů. Zatímco jeden úspěšně otestovali při sestavování automobilů BMW, druhý pracoval například ve skladu prodejce Amazon, prozatím však odděleně od lidí. To by se však mělo změnit už příští rok, kdy by lidé a roboti měli začít pracovat bok po boku.
Tampon jako diagnostický nástroj
Jednoduchý způsob diagnózy onemocnění jako kvasinkové infekce nebo sexuálně přenosné choroby nabízí tampony Daye, vyráběné v Bulharsku. Tampon může použít každá žena, aniž by měla v danou chvíli menstruaci. Stačí ho zavést a následně vyndat po 20 minutách. Tampon se poté odešle do laboratoře, kde projde testováním. Výsledky dorazí za pět až deset dní.
Obrazovky budoucnosti
Jako z futuristického filmu už nyní vypadají nové průhledné obrazovky televizí a notebooků. Vypnutá televize od značky LG vypadá jako tabule průhledného skla a nepotřebuje kromě napájení žádné kabely. Průhlednou a zároveň i velmi tenkou obrazovkou je vybaven také prototyp notebooku Lenovo.
CES 2024: Průhledný televizor od LG se obejde bez kabelů
Lepší diagnóza rakoviny kůže
Chytré zařízení DermaSensor pomocí umělé inteligence s velkou přesností rozpozná běžné druhy rakoviny kůže, která patří mezi nejčastější typ onemocnění. Neinvazivní vyšetření pomocí světla dokáže rozlišit nebezpečné útvary na kůži od běžných s 96procentní přesností.
Bavlna z laboratoře
Běžná na poli rostoucí bavlna vyžaduje pro svůj růst mnoho prostoru, vody, ale také nebezpečných pesticidů. Změnit to může inovace, která umožnuje růst bavlny v laboratoři. Tzv. buněčné zemědělství začíná se vzorkem bavlny, která se množí ve speciálních nádržích. Výsledkem je produkt, který je stejný jako běžná bavlna, ale potřebuje mnohem méně zdrojů.