Článek
„Po hrozivém teroristickém útoku (7. října) Izrael zahájil spravedlivou obrannou válku s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci Hamás a osvobodit své rukojmí. Činí tak v souladu s právem na obranu svého území a občanů a při dodržování mezinárodního práva a svých morálních hodnot,“ stojí v prohlášení.
Izrael pokračuje ve vojenské operaci v Pásmu Gazy, kterou zahájil v reakci na loňský krvavý vpád teroristů z Hamásu do země a unesení rukojmích.
ICJ nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy „která by palestinské skupině v Pásmu Gazy přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit fyzické zničení, úplné či částečné“.
Křičela, prosila, ale stejně jsme ji znásilnili. Táta ji pak zabil. Lhostejnost výpovědí teroristů z Hamásu bere dech
Kromě toho nařídil také zajistit neomezený přístup humanitární pomoci a umožnit do Pásma Gazy vstoupit a pracovat vyšetřovacím týmům, které by z pověření orgánů OSN sbíraly možné důkazy ohledně údajného páchání genocidy na Palestincích, z něhož Izrael viní Jihoafrická republika a Izrael to odmítá.
Páteční rozhodnutí soudu v širším případu o údajné genocidě označil Izrael za „chybné, nehorázné a odporné“.
„Izrael bude pokračovat ve svých snahách vpouštět humanitární pomoc do Pásma Gazy a v souladu s právem omezovat, jak jen to bude možné, škodu na civilním obyvatelstvu v Pásmu Gazy,“ pokračuje dále prohlášení vysokých izraelských úřadů.
Soudní panel ICJ své páteční rozhodnutí opíral mimo jiné o údaje úřadů OSN, podle nichž mají boje v Pásmu Gazy devastující dopady na tamní život - k začátku května bylo poničeno 370 000 bytů či domů, z toho 79 000 úplně, objem ekonomiky poklesl o 81 procent a zranění utrpělo nebo zahynulo pět procent veškeré tamní populace. Podle údajů palestinských zdravotnických úřadů ovládaných Hamásem v průměru v Pásmu Gazy zemře 155 lidí denně následkem bojů, a to včetně bojovníků islamistických organizací, s nimiž Izrael vede válku, ačkoliv civilisté tvoří většinu obětí.
Rafáh na jihu Pásma Gazy se ohniskem bojů stává až v posledních týdnech. Město, v němž se ještě v dubnu podle odhadů OSN ukrývalo kolem 1,4 milionu lidí, nyní asi 800 000 z nich opustilo. Byli nuceni se přemístit do vyznačených oblastí severním směrem. Podle OSN však není jisté, že tam budou moci žít v uspokojivých podmínkách s přístupem k základním potřebám - i to ve svém rozhodnutí bral soud v Haagu v potaz.
Rozhodnutí ICJ jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, podotýká agentura Reuters. Rozsudek dnes kromě JAR uvítala palestinská samospráva i radikální islamistické hnutí Hamás, s nímž Izrael v Pásmu Gazy válčí.
Při teroristickém útoku Hamásu z loňského 7. října zahynulo na jihu Izraele na 1200 lidí. Při izraelské ofenzivě podle ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem přišlo o život nejméně 35 800 Palestinců. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit. Světová zdravotnická organizace je nicméně označila za věrohodné. Nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního vyjádření izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zabila kolem 14 000.