Článek
„Tento historický verdikt otevírá dveře všem párům gayů a leseb v Chorvatsku, které se chtějí stát adoptivními rodiči, a potvrzuje, že životní partneři musejí mít ve všech procesech stejná práva jako manželské páry," citovala televize N1 z prohlášení nevládní organizace Duhové rodiny (Dugine obitelji).
„Tento rozsudek automaticky neznamená, že se páry gayů a leseb stanou adoptivními rodiči. Životní partneři ale nyní mohou beze strachu kontaktovat centrum sociální péče a zažádat o posudek k adopci," dodala organizace.
LGBT vstřícná EU: Polsko tleská i píská
Rozsudek je vyústěním pět let trvajícího procesu, který zahájila žaloba dvou chorvatských homosexuálů, jimž úřady zamítly žádost o adopci dítěte kvůli tomu, že spolu uzavřeli životní partnerství. Organizace Duhové rodiny to považovala za „absurdní" s ohledem na to, že děti mohou v Chorvatsku adoptovat i jednotlivci.
„Stále se nám nechce věřit, že to takhle dopadlo. Očekávali jsme dlouhou právní odyseu i žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva. Ale správní soud v Záhřebu postupoval správně, řídil se chorvatskou ústavou, mezinárodními úmluvami i našimi zákony," řekl předseda Duhových rodin Daniel Martinović.
Post o dvou tatíncích pro děti z domovů jsem nepsal já, tvrdí Okamura
Převážně katolické a konzervativní Chorvatsko na základě ústavního referenda z roku 2013 definovalo manželství jako svazek muže a ženy, čímž stejnopohlavní manželství v podstatě zakázalo, připomíná agentura APA.
Rok po vstupu Chorvatska do Evropské unie schválil parlament v roce 2014 institut životního partnerství, které označuje úředně uzavřený svazek dvou spolužijících osob stejného pohlaví. Životní partneři mají v Chorvatsku téměř stejná práva jako manželé, možnost adoptovat děti ale dosud neměli.