Článek
Silné zemětřesení udeřilo krátce před jedenáctou hodinou poblíž obce Bašćanska Draga na Krku, uvedla chorvatská seizmologická služba. Otřesy půdy byly podle ní cítit v části Chorvatského přímoří, regionu zahrnujícím severní části pobřeží Jaderského moře a přilehlé ostrovy.
„Širší oblast v okolí Rijeky a Záhřebu je seismicky aktivní a ohrožená. Hned po jižním pobřeží, které je nejohroženější,“ vysvětlil seismolog Krešimir Kuk. Podle Kuka zemětřesení v Rumunsku a teď i v Chorvatsku nemají přímou souvilost se zemětřeseními v Turecku. Uvedl to pro server Večernji list.
#Earthquake 21 km S of #Crikvenica (#Croatia) 4 min ago (local time 10:47:45). Colored dots represent local shaking & damage level reported by eyeswitnesses. Share your experience via:
— EMSC (@LastQuake) February 16, 2023
📱https://t.co/LBaVNedgF9
🌐https://t.co/oNJXVutUV5 pic.twitter.com/6xGhy6H496
Podle svědků, na které se odvolává deník Jutarnji list, byly otřesy cítit v regionálním centru Rijece a také v Rovinji na Istrijském poloostrově. Menší škody byly podle listu zaznamenány v obci Jurandvor poblíž známého turistického letoviska Baška. Několik škol evakuovalo své studenty.
Zemětřesení o síle 5,7 stupně zasáhlo Rumunsko
Premiér Andrej Plenković uvedl, že je v souvislosti se zemětřesením v kontaktu s místními úřady. „Podle informací, které teď máme, nedošlo k vážným škodám,“ citovala stanice N1 předsedu vlády.
Části Chorvatska jsou seizmicky aktivní oblastí. Zemětřesení o síle 6,4 stupně zasáhlo před více než dvěma lety oblast Banija (Banovina) jihovýchodně od Záhřebu. Zahynulo tehdy sedm lidí a desítky dalších byly zraněny. Poškozeno bylo téměř 42 000 budov. S následky se region vypořádává dodnes.