Článek
„Podle předpovědi má vedro do poloviny týdne, tedy středy 19. července, zintenzivnit v mnoha částech Středomoří včetně Řecka a Turecka,“ uvedla WMO s tím, že další pokračování mimořádných veder do srpna je ve zmíněné oblasti velmi pravděpodobné.
Podle serveru Euronews by teplotní maxima na Sardinii a Sicílii mohly v nadcházejících dnech vystoupat nad 48 stupňů.
Evropská vesmírná agentura uvedla, že právě tam by mohli meteorologové naměřit nejvyšší teploty, jaké kdy byly v Evropě zaznamenány, informoval server.
Na letišti v Katánii hořelo, možnou příčinou je vedro
Meteorologové podle Euronews předpovídají pro Španělsko přinejmenším do čtvrtka teploty až 45 stupňů, zejména v jihovýchodní části země. V Řecku bude až 44 stupňů, na Kypru i v Turecku 42 stupňů, v Černé Hoře budou čtyřicítky a Srbsko a Rumunsko už v pondělí čelily teplotám až 39 stupňů.
Podle WMO hrozí, že letošní červenec bude nejteplejším v historii. Agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus oznámila, že i červen byl letos celosvětově nejteplejší v historii měření.
Přitom loňské nejteplejší léto v historii v Evropě přispělo k úmrtí více než 60 tisíc lidí v 35 zemích. Po Cháronovi mohou být tyto statistiky ještě horší, obává se server Euronews.
Teplotní rekordy
Pro Evropu zatím platí 48,8 stupně naměřených v sicilských Syrakusách 11. srpna 2021.
V Číně o víkendu naměřili v San-pao, které leží v provincii Sin-ťiang v Turfanské proláklině, nejníže položeném místě v Číně, na 52,2 stupně.
V Údolí smrti v USA byla naměřena nejvyšší teplota na Zemi, a to 56,7 stupně v roce 1913.
V Africe byl dosud nejvyšší teplota 51 stupňů naměřena v Alžírsku v srpnu 2001.
V Austrálii byl více než 60 let starý rekord 50,7 stupně vyrovnání v Onslow v lednu 2022.