Hlavní obsah

Čeští záchranáři jsou připraveni vyrazit do Turecka

ANKARA

Některé státy už nabídly humanitární pomoc Turecku, které stihlo ve čtvrtek časně ráno silné zemětřesení. S prvními nabídkami přispěchaly Francie, Německo a Řecko. Také čeští záchranáři jsou připraveni v případě žádosti Turecka vyrazit.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Jiří Procházka z Českého červeného kříže ČTK řekl, že jejich pomoc by spočívala v poskytnutí základních věcí, které by lidem umožnily přežít nebo obnovit zničená obydlí. V pohotovosti je také šest českých záchranářů se speciálně vycvičenými psy.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer nabídl svému tureckému protějšku Abdullahu Gülovi vyslání záchranářských týmů nebo ve spolupráci s humanitárními organizacemi dodat krevní plazmu.

"Francie je připravena poskytnout jakýkoli příspěvek pro záchranu a pomoc obětem," uvedl francouzský prezident Jacques Chirac.

Řecko, nyní předsednická země EU, přislíbilo pomoc ve výši 300 tisíc eur a vyslání 25 záchranářů.

Zemětřesení překvapilo lidi ve spánku

Zemětřesení, které trvalo 17 vteřin a jehož epicentrum leželo poblíž správního střediska stejnojmenné provincie Bingölu, překvapilo obyvatele ve spánku, když propuklo o půl čtvrté ráno místního času. Poté následovala zhruba stovka dalších, méně intenzivních záchvěvů, při nichž se nadále hroutily již narušené budovy a lidé v panice vybíhali do ulic. Na mnoha místech byly přerušeny dodávky elektřiny a telefonní spojení.

"Všechno bylo zničeno. Nezůstala stát žádná budova," hlásil Nihat Bartamay, který se podílel na záchranářských pracech v jednom z nejvíce postižených obcí Cimenli. Sám prý vyprostil zpod trosek už 13 těl.

Zasypané děti

Zemětřesení si podle místních úřadů si vyžádalo až 150 mrtvých a 400 zraněných, přičemž počet obětí by se mohl ještě zvýšit. "Bůh nás ochraňuj před horším," prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, jenž se ještě dopoledne osobně dostavil na místo tragédie.

V obci Celtiksuya se zřítila mj. čtyřpatrová budova školního internátu ve chvíli, kdy se v ní zdržovalo téměř 200 dětí. Pod troskami zůstala více než stovka z nich. Pětatřiceti žákům se podařilo ještě včas uniknout, dalších 25 záchranáři do odpoledních hodin vyprostili. "Když mne vynášeli, slyšel jsem své spolužáky, jak volají o pomoc. Jsou ještě tam. Pomozte jim," řekl zpravodaji turecké agentury Anadolu zraněný 12letý Veysel Dagdelen.

Seizmologové varují před dalšími otřesy

Přímo ve městě Bingölu přišlo o život nejméně 40 lidí. Z několika místních vícepatrových budov zůstala většinou jen hromada sutin a zřítil se i jeden most. Vojáci a dobrovolníci se s pomocí krumpáčů a sbíječek probíjeli pod trosky, aby pomohli zasypaným obětem. Jejich práci přihlížely plačící ženy.

Nemocnice v Bingölu byla ihned zcela přeplněná zraněnými. "Potřebujeme jakoukoli pomoc, materiál i personál," prohlásil naléhavě ředitel kliniky Ilhan Cokabay. Turecký Červený půlměsíc poslal do místa katastrofy tři tisíce stanů a 13 tisíc dek, dále polní kuchyně a generátory na výrobu elektřiny.

Seizmologové vyzvali obyvatelstvo celé provincie k obezřetnosti s tím, že v následujících hodinách a dnech by mohly přijít další otřesy, a to o intenzitě až 5,2 stupně Rychterovy škály.

Související témata:

Výběr článků

Načítám