Článek
"Věc je citlivá... a netýká se jen českých rukojmích. Unesených je několik desítek," řekl Džazajrí.
"Snažíme se nyní získat nové informace, víme však pouze to, že musíme být trpěliví. Je třeba čekat, uklidňuje nás však fakt, že se prozatím nikomu nic nestalo, ani těm, kteří jsou ze zemí, jež v Iráku mají svá vojska," doplnil.
Kolář ke kauze doplnil, že únos Čechů je součástí koordinované politicky motivované aktivity. Nevyloučil ani možnost jiného pozadí případu. "Já nechci spekulovat, do jaké míry je ta pravděpodobnost vysoká či nízká. Vyloučit nelze v tuto chvíli nic," poznamenal náměstek.
Únosci nikoho z české strany doposud nekontaktovali, ani nevznesli žádné požadavky. Po Češích nyní vedle iráckých policistů pátrají také specilisté z americké FBI.
Pracovníci České televize Michal Kubal a kameraman Petr Klíma, redaktor Radiožurnálu Vít Pohanka zmizeli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu 11. dubna. Od té doby o sobě nedali vědět ani zaměstnavatelům, ani svým blízkým.
Ministerstvo zahraničí ČR nedoporučilo českým občanům jezdit do Iráku. Své lidi stahuje například humanitární organizace Člověk v tísni. Zaměstnanci velvyslanectví v Bagdádu se stěhují do objektů, které lze lépe chránit.
Stručné vizitky:
Michal Kubal (27 let): reportér, od září 2003 vedoucí zahraničního zpravodajství ČT. Působil v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Makedonii, Jugoslávii, Albánii, Pákistánu i Afghánistánu. Nositel Ceny Ferdinanda Peroutky. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK.
Petr Klíma (40 let) - kameraman, často spolupracoval s Kubalem. Společně dostali v květnu 2003 i mimořádnou Novinářskou křepelku za zpravodajství z Iráku. Do ČT přišel Klíma v roce 1988, o 6 let později odešel do Primy, koncem 90. let se vrátil.
Vít Pohanka (37 let) - zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. V minulosti působil v české sekci BBC, spolupracoval i s ČT, pracoval pro UNESCO. V dubnu 2003 byl mezi 4 finalisty konkurzu na šéfredaktora stanice ČR 1 - Radiožurnál.
Zdroj: ČT/ČTK