Článek
"Ošetřovali zejména zlomeniny, tržné rány nebo zanícené končetiny. Často také léčili střevní problémy," řekl Právu mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Dodal, že v polním nemocničním zařízení také provedli několik těžkých operací.
"Český tým ponechá na místě téměř kompletní vybavení a zdravotnický materiál, aby ho mohli místní i nadále využívat," doplnil s tím, že jde o speciální vyhřívané stany, lehátka, spacáky a chirurgické nástroje. "České zdravotníky, kteří v Pákistánu ukončili svou činnost v plánovaném termínu, nahradí místní lékaři, které Češi zaškolili," uvedl Kopáček.
Tragický osud dětí
Zemětřesení z 8. října si vyžádalo v Pákistánu přes 55 000 obětí, z nichž 17 000 tvoří děti. Zraněno bylo 78 000 osob a bez přístřeší jich zůstaly 3 milióny. I děti, které přežily, jsou v těžké situaci. Dětský fond OSN Unicef odhadl, že na 20 000 dětí "ponese následky kvůli svým zraněním a amputacím". Zemětřesení také zničilo 8 000 škol.
Pomoc zemi vázne, protože OSN z požadovaných 550 miliónů dolarů dostalo jen 327 miliónů. V pondělí pákistánský prezident Parvíz Mušaraf žádal o dodání půl miliónu stanů, protože na 800 000 lidí zůstává bez přístřeší.
Anketa
Pomoc
Na ničivé zemětřesení na pomezí Pákistánu a Indie zareagovaly české humanitární organizace zřízením finančních sbírek. Přinášíme vám jejich přehled.