Článek
"Bohužel, věc se často prezentuje jako česko-německý problém. Všem zúčastněným by přitom mělo jít především o děti," říká ke sporu Prahy a Berlína ředitelka české sekce Unicef Pavla Gomba.
"Nepředstíráme ale, že víme, kolika dětí se problém prostituce týká, svým charakterem jde o utajenou činnost odehrávající se za zdmi domů a na opuštěných místech. Oběti o tom většinou navíc nechtějí mluvit," pokračuje.
Zpráva měla odradit Němce
"Problém ale je v tom, že v této chvíli v České republice nemá o situaci přehled nikdo a jde pouze o odhady," dodává s tím, že smyslem zprávy v žádném případě nebylo kritizovat českou stranu, protože problém se ve velké míře týká také Německa. A právě tam byl z velké části její účinek, tj. odrazení potenciálních klientů od sexuálních výletů za nezletilými do ČR, namířen.
Německý Unicef mimo jiné tvrdí, že se v pohraničních oblastech prodávají i úplně malé děti. Průměrný věk malých prostitutů a prostitutek se prý pohybuje mezi devíti až čtrnácti roky.
Až padesát tisíc "klientů"
Obchod je podle zprávy údajně velmi dobře organizován a mezi oběťmi jsou také nezletilci ze Slovenska, Rumunska, Moldávie, Litvy, Ukrajiny a Ruska. Naopak k nejčastějším zákazníkům patří Němci, Rakušané a Italové. Ročně jich prý do ČR dorazí v rámci sexuální turistiky podle BBC až padesát tisíc.
Zpráva německé sekce Unicef
Kontroverzní zpráva byla v Berlíně zveřejněna dvacátého osmého října, v den, kdy si ČR připomínala pětaosmdesáté založení Československého státu.
Studie se opírala o informace dodané organizací KARO z Chebu. Je založena na zkušenostech od roku 1996 a cca 200 rozhovorech, z toho bylo 40 dětí.
Vydání zprávy se zúčastnila i manželka německého prezidenta Johannese Raua, který je patronem německé sekce Unicef, Chistina Rauová.
Německá sekce Unicef s českými novináři nekomunikuje.