Článek
„Při zvažování možného hostitelství bereme v úvahu jak logistické a finanční výzvy pro hostitelskou zemi, tak i naše zkušenosti s energetickou transformací a dekarbonizací,“ uvedl Dusík v písemném prohlášení. Česko se podle něj zatím nerozhodlo, zda se o pořádání akce bude ucházet, a zváží i možnost podání společné nabídky s jinou zemí z východní Evropy.
Bulharsko se již vyjádřilo, že je ochotné hostit celosvětové jednání o klimatu. Podle Dusíka projevilo zájem o pořádání nebo spolupořádání několik zemí z regionu.
Každoroční konference COP přitahují desítky tisíc delegátů a jsou místem, kde téměř všechny země světa jednají o tom, jak odvrátit katastrofální změny klimatu, a hodnotí dosavadní pokrok v tomto úsilí.
Delegáti klimatické konference v poušti si stěžovali na nedostatek jídla
COP27 začal 6. listopadu v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch, kde se koná do 18. listopadu. Zástupci přibližně 200 zemí tu dva týdny diskutují o tom, jak omezit globální oteplování.
Pořádání klimatické konference může hostitelské zemi přinést určitou mezinárodní prestiž a příjmy z cestovního ruchu, ale také intenzivní pozornost médií, vysoké náklady a logistické problémy, uvedla agentura Reuters.
Výsledkem konference, kterou v roce 2015 hostila Francie, byla přelomová Pařížská dohoda o změně klimatu, na níž se země dohodly, že se pokusí omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. Tato dohoda od té doby slouží jako vodítko pro politiky vlád v oblasti snižování emisí – ačkoli mnohé z nich stále nedosahují stanovených cílů.
Právo pořádat konferenci se má střídat mezi pěti světovými regiony. Za hostitele COP28 byly vybrány Spojené arabské emiráty.