Článek
Moskevský soud v úterý Navalnému změnil dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky. Jeho obhájkyně Olga Michajlovová už oznámila, že se proti verdiktu odvolá.
MZV předvolalo 🇷🇺 velvyslance Zmejevského. Náměstek ministra zahraničí @AlesChmelar protestoval proti odsouzení #Navalny, které považujeme za politicky motivované, i proti brutálním zásahům policie proti pokojným demonstrantům. Vyzýváme Rusko k okamžitému propuštění #Navalny
— MZV ČR (@mzvcr) February 3, 2021
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý uvedl, že se jednalo o vykonstruovaný proces. Rozsudek měl podle něj jasnou motivaci - umlčet opozici - a Evropská unie by se měla znovu vrátit k tématu sankcí vůči Rusku. O víkendu ministr také odsoudil zásah ruských bezpečnostních složek při demonstracích za osvobození Navalného. Uvedl, že násilným potlačováním opozice a svobody slova Moskva porušuje své závazky o dodržování lidských práv.
„Pokusy o vyvíjení tlaku na činnost justičních orgánů v naší zemi ze zahraničí nelze vnímat jinak než jako nepřátelské akce, které porušují mezinárodní právní normy,” uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení.
V Rusku zadrželi přes tisíc lidí na protestech proti odsouzení Navalného
Zdůraznilo, že v otázkách ochrany lidských práv, včetně svobody projevu a shromažďování, jedná ruská strana v souladu s normami ruské legislativy a mezinárodních závazků.
Zároveň ruská ambasáda upozornila na údajný dvojí standard české diplomacie v otázkách dodržování lidských práv. Poukázala třeba na případ zakladatele portálu Wikileaks Juliana Assange, kterého USA viní ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Otázky podle velvyslanectví vyvolává i absence reakce Prahy na jednání bezpečnostních orgánů při potlačení demonstrací v USA, Francii, Nizozemsku, Německu nebo samotné ČR, kde policie v říjnu zasáhla proti demonstrantům na Staroměstském náměstí.
Petříček: Je na čase bavit se o sankcích vůči Rusku
„Doporučili jsme české straně soustředit se na řešení vlastních problémů v oblasti lidských práv, na které byla Praha opakovaně upozorňována, a to i v příslušných mezinárodních organizacích,” dodalo ruské velvyslanectví.
Navalného policie zadržela 17. ledna hned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té opoziční politik obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina.
Navalného okamžitě propusťte, žádají Rusko světové mocnosti
Osvobození Navalného žádali lidé na demonstracích. V neděli bezpečnostní složky zadržely více než 5000 osob, o týden dříve zhruba 3500. Také v úterý se konaly protesty, policie podle ruského serveru OVD-Info, který monitoruje policejní zákroky, zadržela přes tisíc lidí.
Minulý týden jednali ministři zahraničí zemí EU, kteří se však neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí do Moskvy apelovat na propuštění opozičního lídra.
Na protestech proti zadržení Navalného zadrželi přes 4000 lidí, Zeman v tom vidí šaškárnu
Český prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru na rozhlasové stanici Frekvence 1 označil dění kolem Navalného za „naprostou šaškárnu”. „Neměl by předstírat, že patří k těm politikům, kteří jsou proti Putinovu režimu. On je totiž jenom proti Putinovi, a to je zatraceně velký rozdíl,” řekl Zeman. Vyjádřil také přesvědčení, že Navalnyj je ruský nacionalista.