Článek
Pětaosmdesát eur (asi 2000 korun) musí zaplatit Milica Živkovičová, která podala na policii trestní oznámení pro pokus o znásilnění. Útočník, majitel tureckého pasu, ji podle jejích slov chytil za bradu a začal osahávat na intimních partiích těla. Žena ho podle listu Kurir v sebeobraně několikrát udeřila. To už měla na těle modřiny, jak se ji útočník snažil přemoci.
Zaplatí i tlumočníka
Soud jí vyměřil pokutu za to, že „překročila nutnou obranu“. Navíc musí zaplatit náklady na tlumočníka z turečtiny, na kterého měl útočník, jenž vyvázl s peněžitým trestem ve výši 300 eur (asi 7200 korun), ze zákona nárok.
„Myslela jsem si , že jdu k soudu jako oběť, ale dostala jsem ‚facku‘ v podobě trestu za to, že jsem se bránila. Vyvázla jsem jen díky tomu, že jsem dlouhá léta trénovala kickbox. Nevím, co je pro mě horší – jestli útok násilníka, nebo verdikt soudce,“ řekla Živkovičová.
Znásilněná třináctiletá Američanka musela porodit dítě. Stát jí zakázal potrat
Promluvit veřejně o sexuálním napadení je v Černé Hoře podobně jako v drtivé většině balkánských zemí pro oběti velmi obtížné. Pokud navíc podají na útočníka trestní oznámení, mohou téměř s jistotou počítat s nenávistnou kampaní na sociálních sítích. Odsouzení se navíc nezřídka dočkají i od svých nejbližších. „Může si za to sama“ nebo „neměla ho provokovat“ – takové jsou stále nejběžnější reakce.
Soudce trvá na svém
Případ Milici Živkovičové ale podle stanice Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL) vyvolal spíše vlnu solidarity. Podpořily ji mnohé nevládní organizace, které navrhují změny zákonů, jež by měly více chránit oběti násilí. Dostala také několik nabídek na uhrazení soudem vyměřené pokuty a platby za tlumočníka.
Soudce Alija Beganovič, který verdikt v případu Živkovičová vynesl, se naopak dočkal ostré kritiky. Černohorský premiér Dritan Abazovič označil rozsudek za „otřesný“.
Beganovič ale trvá na svém a podle jeho kvalifikace „nešlo o pokus o znásilnění“.