Článek
„Od této chvíle bude pro lepší zvládání této přírodní katastrofy ustanoven nouzový stav,“ uvedl ve středu večer Déby v televizním projevu. Záplavy podle něj zasáhly 636 lokalit v 18 ze 23 čadských provincií. Situace je nejhorší na jihu země v provinciích Mayo-Kebbi Est, Logone Occidental, Tandjilé, Moyen-Chari a Mandoul, kvůli záplavám v posledních dnech musely své domovy opustit i stovky lidí v metropoli Ndjamena.
Jihem Čadu protékají dvě hlavní řeky Šari a Logone, které ústí do Čadského jezera na hranicích Nigeru, Nigérie a Kamerunu. Podle čadských meteorologických služeb se jezero letos brzy zaplnilo vodou z jiných přítoků a Šari a Logone se proto rozlily z koryt do okolních měst a vesnic. V čadském hlavní městě se navíc obě řeky setkávají a Logone se vlévá do Šari.
S devastujícími záplavami se potýkají i zmíněné okolní státy včetně Nigérie, kde od léta zahynuly stovky lidí. V Čadu si zatím deště žádné oběti na životech nevyžádaly, uvedl Déby. Podle předběžné zprávy OCHA v Čadu záplavy k 13. říjnu zasáhly téměř 1 001 791 lidí.
Záplavy nejsou v regionu nezvyklé, píše Reuters. Období dešťů na jihu Čadu trvají běžně od května do října.