Článek
Jeho rozhodnutí o stažení vrací zpět na začátek tlak na vytvoření vlády potřebné k přijetí nutných reforem, když nebývalé protesty v zemi přiměly minulý měsíc bývalého premiéra Saada Harírího k rezignaci.
Safadí v prohlášení uvedl, že se rozhodl stáhnout svoji kandidaturu po konzultacích s politickými stranami a po sobotním setkání s Harírím. Prominentní obchodník s vazbami na Saúdskou Arábii poděkoval prezidentovi Michelovi Aúnovi a Harírímu za podporu své kandidatury a řekl, že doufá, že se Harírí vrátí jako premiér a vytvoří novou vládu.
Protestující, kteří vyšli do ulic v sobotu, kritizovali Safadího možnou nominaci a prohlásili, že je v rozporu s celonárodními výzvami k vyhnání politické elity, jejíž byl podle nich součástí.
Harírí rezignoval 29. října v důsledku protestů proti vládnoucím elitám, kterým mnozí Libanonci přičítají vinu za korupci ve státní správě a za ekonomickou krizi, která je nejhorší od občanské války v letech 1975-90.
Protestující v Libanonu uklidňovali batole dětskou písničkou
Safadí je prominentní podnikatel a někdejší poslanec z převážně sunnitského města Tripoli. Byl ministrem financí v letech 2011 až 2014 a před tím ministrem pro ekonomiku a obchod. Podle libanonského sektářského systému dělení moci musí být premiér sunnita. Americká ambasáda v roce 2009 ve zprávě, kterou zveřejnil server WikiLeaks, uvedla, že Safadí zbohatl v Saúdské Arábii a má blízko k saúdskoarabské královské rodině.