Článek
Kerry bodoval převážně u příslušníků menšin. V 68 % ho v tomto vzorku podpořily ženy, muži z "nebílé" populace mu dali dokonce 75 % odevzdaných hlasů.
Demokrat získal zejména Afroameričany obou pohlaví - dostal od nich 89 %, Asiati mu pak přispěli 59 % a Hispánci 55 %.
Naopak Bush si na svou stranu získal především bílé Američany. Ze zástupců silnějšího pohlaví si ho přeje v čele Bílého domu 61 % voličů, z něžného 54 %.
I když se u "nebílé" americké populace nemůže s Kerrym měřit, ve srovnání s rokem 2000 si pomohl, a to například u Hispánců: dali mu o 7 % hlasů více než před čtyřmi roky - tj. letošních 42 %.
Pro Kerryho mladí
Porovnáva-li CNN rozhodování voličů z pohledu věku, zvítězil Kerry jen u mladých. Ve vzorku od osmnácti do devětadvaceti let získal 54 %, Bush pouze 44 %.
Kandidát republikánů zvítězil u zbylých skupin - obyvatel ve věku 30 - 44 (51 %); 45 - 59 % (50 %); nad 60 let (53 %).
Zajímává jsou rovněž srovnání voličů z hlediska peněz. Kerryho podpořili lidé s příjmy do padesáti tisíc dolarů ročně, Bushe od padesáti tisíc výše.
Největší rozdíl mezi kandidáty je ve skupině voličů s příjmem od dvou set tisíc dolarů ročně, tj. zhruba 3 % všech Američanů. V tomto vzorku dalo Bushovi hlas 62 % lidí, Kerrymu jen 37 %.
Ve skupině s příjmy nižšími než patnáct tisíc dolarů za rok, tj. 8 % populace - pro demokrata naopak hlasovalo 63 % voličů, pro republikána pouze 36 %.
Bush si oproti roku 2000 polepšil
Co se týká vzdělání, nastala paradoxní situace. Pro Kerryho hlasovali v 50 % lidé se základním vzděláním, ale i v 55 % vysokoškoláci. Bushe zase podpořili středoškoláci všech stupňů.
Za statistik CNN celkově vyplývá, že si nynější prezident USA ve srovnání s rokem 2004 téměř ve všech sledovaných skupinách voličů polepšil.
Články o volbách v USA:
Procenta mu ubyla jen v případě lidí s homosexuální orientací, a to o 2 % na letošních 23 % - a mezi věřícími neurčeného vyznání, tj. o 5 % na letošních 23 %.