Článek
Jeho strategie byla "dostatečně flexibilní", aby na povstání odpověděla, prohlásil Bush. "Přizpůsobujeme se našim podmínkám" na místech jako Nadžaf, řekl prezident listu NYT. Dalším dotazům ohledně toho, v čem se okupace Iráku nezdařila, se Bush vyhnul.
Podle údajů Pentagonu bylo v Iráku od vstupu koaličních vojsk do země zabito 969 amerických vojáků, z toho 828 po 30. dubnu 2003, kdy prezident ohlásil ukončení vojenských operací. Dalších 6690 armádních příslušníků bylo zraněno, většina z nich rovněž během následné okupace.
Do svatyně v Nadžafu vstupují poutníci
Bojovníci věrní povstaleckému šíitskému klerikovi Muktadovi Sadrovi začali v pátek ráno vpouštět do svatyně v Nadžafu šíitské poutníky. Sadr poté nařídil svým mužům ve svatyni, aby složili zbraně a připojili se k tisícům stoupenců ajatolláha Alího Sistáního shromážděným před mešitou imáma Alího.
Tento rozkaz byl na Sadrův pokyn vyhlášen z reproduktorů na mešitě. Není ovšem zatím zcela jasné, zda Sadr přikázal svým bojovníkům, aby mešitu v souladu s noční dohodou nadobro opustili.
Nespočet šíitů ve čtvrtek přicestoval do Nadžafu u příležitosti příjezdu ajatolláha Alího Sistáního, který během noci dojednal se Sadrem a vládou dohodu o ukončení bojů. Ty trvaly tři týdny a Sadrovi milicionáři se během nich opevnili právě v areálu svatyně imáma Alího.
Tisíce iráckých šíitů teď procházejí centrem Nadžafu, těžce poznamenaným ozbrojenými střety, a směřují k mešitě imáma Alího. Za průvodem šíitů jede několik amerických obrněných vozidel typu Humvee, které se ale drží mimo areál svatyně. Kontrolu v této oblasti očividně přebírají iráčtí policisté.
Podle dohody zprostředkované ajatolláhem Sistáním mají Sadrovy oddíly odejít z Nadžafu i blízké Kúfy v pátek dopoledne do 10:00 místního času (8:00 SELČ). Sadrovi je v dohodě zaručen volný odchod. Vláda přislíbila, že nebude usilovat o jeho zatčení, přestože byl na něj vydán zatykač pro údajnou spoluúčast na loňské vraždě umírněného šíitského duchovního.