Článek
Rozruch kolem tajných věznic oživil ve čtvrtek deník The New York Times, podle něhož CIA nadále zadržuje zajatce v tajných věznicích mimo území USA, kde se nemohou dovolat mezinárodního práva.
Stejně tak list napsal, že v roce 2005 tehdejší ministr spravedlnosti Alberto Gonzalez vydal tajné memorandum odporující oficiálnímu postoji administrativy a umožňující nasazení údajně nejtvrdších metod výslechu, jaké kdy CIA používala.
Podle listu dokument výslovně povolil bolestivé metody, včetně políčků, předstíraného topení vyslýchaných a jejich držení v extrémně nízkých teplotách.
Výslechy chrání Ameriku
"Tato vláda nemučí lidi. Držíme se amerického práva a našich mezinárodních závazků," řekl Bush novinářům. "Tyto extremisty a teroristy vyslýchají výborně vycvičení profesionálové," dodal.
"Když najdeme někoho, kdo by mohl mít informace o útoku na Ameriku, tak si pište, že ho zadržíme. A pište si, že ho budeme vyslýchat," řekl Bush. "A mimochodem, získali jsme od těchto důležitých zadržených informace, které pomohly chránit vás," sdělil novinářům a ujistil, že jeho vláda bude v programu pokračovat.
Bush neuvedl, jaké techniky výslechu vláda CIA povoluje, ale zdůraznil, že s nimi byli příslušní členové Kongresu "plně seznámeni". Narážel na stížnosti některých demokratických poslanců, kteří si po zprávě v The New York Times stěžovali, že administrativa Kongres obešla.