Článek
Podle médií byl volební "superčtvrtek" především protestním hlasováním. Labouristé po sečtení více než poloviny obvodů přišli o více než 300 míst na radnicích a v místních radách.
Nejhorší výsledek místních volbách od roku 1983 je připravil také o kontrolu nad sedmi radnicemi, které dosud ovládali. Je mezi nimi i Newcastle, který nebude řídit Labouristická strana poprvé za posledních 30 let.
Nejlépe si vedli konzervativci, kteří o více než 100 zastupitelů posílili a navíc uspěli ve městech vůbec poprvé od zdrcující porážky v roce 1997, kdy se de facto stali "stranou venkova".
Na druhé místo poskočili liberální demokraté. "Jsem v šoku. Máme za sebou zlou noc, a příčinou bude zřejmě irácká válka. Rozdělila rodiny, rozdělila Labouristickou stranu, rozdělila přátele," prohlásil ministr vnitra David Blunkett.
Upozornil však, že toryové nedosáhli kýženého průlomu a že volby mají sice poraženého, ale nemají vítěze. "Také postavení Tonyho Blaira v premiérském křesle není ohroženo," zdůrazňoval.
Labouristé oslabení své strany tušili již během kampaně a snažili se ještě před sčítáním hlasů bagatelizovat příčiny. Nespokojenost voličů s vládou je údajně uprostřed volebního období normální.
Jeden z průzkumů navíc odhalil, že kdyby se ve čtvrtek hlasovalo v parlamentních volbách, získala by Labouristická strana sice méně hlasů než konzervativci, ale byla by vzhledem k většinovému systému nadále nejsilnější stranou v parlamentu.
Britové se tradičně rozhodují v parlamentních volbách jinak než ve volbách místních.