Článek
Agent s krycím jménem Stakeknife dodával informace, které v Británii četli nejvyšší vládní činitelé, ale také se prý podílel až na 40 vraždách, za což má být v Británii vyšetřován.
Stakeknife žil v Dublinu, kam ho jeho řídící orgány v britské armádní výzvědné službě vyslaly, aby ho dostaly z dosahu britského vyšetřování. Podle britských výzvědných zdrojů citovaných v tisku jde o "korunní klenot", který mnohem více lidských životů zachránil, než zmařil.
O agentovi koluje spousta neověřených zpráv
Vzhledem k tomu, že celá záležitost je přísně tajná, objevují se o informátorovi nejrůznější zprávy, které není možno nijak prověřit. Podle nich pracoval v oddělení vnitřní bezpečnosti IRA. Úkolem jeho jednotky, označované za "Eskadru šílenců", bylo vyslýchat, případně mučit či zabít členy IRA podezřelé ze spolupráce s Brity. Stakeknife však prý zabil i několik britských vojáků a policistů. Britům zase poskytl informace, které například umožnily komandu SAS zabít v roce 1988 na gibraltarské skále tři aktivisty IRA.
IRA jako vojenské křídlo republikánské strany Sinn Féin bojuje za připojení Severního Irska k Irské republice. Tento konflikt trvá už více než 30 let, ale premiéru Tonymu Blairovi se před pěti lety podařilo přimět všechny důležité síly k mírové dohodě. Nyní se čeká, až se IRA jednoznačně zřekne násilí.