Článek
Sunak, jenž dříve působil na pozici ministra financí, čelil kritice už na začátku ruské invaze na Ukrajinu, že jeho rodina skrze ruské působení firmy vydělává „krvavé peníze“.
Firma Infosys následně v březnu oznámila, že se z Ruska stáhne. Podle listu Guardian má však nadále, osm měsíců od začátku invaze, v Moskvě otevřenou kancelář, ve které působí její administrativní pracovníci.
Zdroje firmy podle listu potvrdily, že zbývající zaměstnanci pracují na přemístění kanceláře do Indie. Nejmenovaný mluvčí Infosysu také Guardianu potvrdil, že firma nadále platí dvěma subdodavatelům v Moskvě za práci pro jednoho ze svých globálních klientů.
Murtyová ve firmě svého otce vlastní 0,91 procenta akcií, které mají hodnotu 690 milionů liber (19,2 miliardy korun). Ročně jí na dividendách firma vyplácí 11,5 milionu liber. Manželka současného premiéra přitom až teprve letos přistoupila na to, že bude z dividend odvádět ve Spojeném království daň. Doposud tuto povinnost neměla díky tomu, že v zemi neměla přihlášený dlouhodobý rezidenční pobyt.
Pokračující působení firmy v Rusku už kritizovali i opoziční labouristé. „Silná slova premiéra ohledně sankcí proti Putinovi jsou kompromitována jeho soukromým střetem zájmů,“ uvedla místopředsedkyně labouristů Angela Raynerová s tím, že si britský premiér zapomněl zamést před vlastním prahem, zatímco jako ministr financí tlačil na britské podniky, aby přehodnotily své investice, které by mohly podporovat Putina a jeho režim.