Článek
Britský ministr obrany Ben Wallace v pondělí večer oznámil, že dopravní letadla C-17 přepraví na Ukrajinu „lehké protipancéřové zbraně” v souvislosti s „čím dál hrozivějším chováním Ruska”. Zbraně nepředstavují nebezpečí pro Rusko, řekl Wallace, ale mohly by Ukrajině pomoci při sebeobraně.
Británie dodává zbraně na Ukrajinu
Ministr doplnil, že na Ukrajinu ještě vyslal „menší počet” britských vojáků, který tamní ukrajinské armádě po „krátkou dobu” vypomůže s výcvikem, než se vrátí zpět na ostrovy.
🚨 BREAKING NEWS | British C-17 transport aircraft are currently ferrying anti-armour weaponry to Ukraine in the face of increasing Russian rhetoric. pic.twitter.com/ZsMyDQoZPw
— George Allison (@geoallison) January 17, 2022
Jak si na Twitteru všiml bezpečnostní expert George Allison, letouny se při cestě tam i zpátky vyhnuly německému vzdušnému prostoru. To vzbudilo otázky, zda si Německo nechce ruský režim rozhněvat.
Britové nás nepožádali, brání se Němci
Nová německá vláda odmítá podpořit některé západní partnery ve vyzbrojení Ukrajiny (byť jen obrannými zbraněmi). Tuto pozici v pondělí v Kyjevě opět zopakovala ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Diplomacie je jedinou cestou,” uvedla na tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem.
Ukrajina obvinila Rusko z pátečního kybernetického útoku
Spolkové ozbrojené síly na dotaz médií uvedly, že ministerstvo obrany od britské strany neobdrželo „žádnou žádost” ohledně využití německého vzdušného prostoru.
#EIL
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) January 18, 2022
Aus dem @BMVg_Bundeswehr heißt es gegenüber @BILD, dass dem Ministerium „KEIN ANTRAG“ der britischen Seite zu den Flügen vorliegt, die den deutschen Luftraum gemieden haben.
Dementsprechend wurde den C-17 die Nutzung des deutschen Flugraums BMVg-seitig „NICHT UNTERSAGT“. pic.twitter.com/98bKOyyf20
Podle některých diskutujících na Twitteru se možná britská letadla C-17 rozhodla pro jinou trasu kvůli nevhodnému počasí nad Německem.
Británie není jedinou zemí, která se uprostřed rostoucího napětí s Ruskem rozhodla Ukrajinu podpořit. Příslušníky speciálních jednotek vyslala na Ukrajinu i Kanada, uvedla s odvoláním na své zdroje tamní stanice Global News.
Diplomatic editor @MarkUrban01 reports that planes to Ukraine with British anti-tank missiles avoided German and Dutch airspace and there's speculation the Germans oppose sending the supplies to Ukraine 👇#Newsnight https://t.co/gzz2qD6pSq pic.twitter.com/hxHqfhWRLw
— BBC Newsnight (@BBCNewsnight) January 17, 2022
Kanadští vojáci mají být k dispozici ukrajinské vládě, současně vypracují evakuační plán pro kanadský diplomatický personál pro případ, že by se Rusko rozhodlo pro invazi v plném rozsahu.
NATO nechce zaručit odmítnutí Ukrajiny
U hranic s Ukrajinou je nyní podle odhadů až 100 tisíc ruských vojáků, podle západních i ukrajinských zpravodajců by ruská invaze do sousední země mohla začít už v prvních měsících tohoto roku.
KOMENTÁŘ: Co Rusko vlastně chce? – Jan Ludvík
Moskva takové úmysly popírá. Od Severoatlantické aliance, kterou se cítí ohrožena, naopak požaduje záruky, že se Ukrajina nikdy nestane jejím členem. NATO se k něčemu takovému odmítá zavázat s tím, že každá země má právo o svých spojencích rozhodovat sama a bez vnějšího tlaku.