Článek
„Očekávám, že budu schopna garantovat zákonná práva občanů EU, kteří již jsou v Británii (a to) tak dlouho, dokud britští státní příslušníci žijící v Evropě dostanou – v členských zemích EU – stejné zacházení,” řekla Mayová novinářům v Kodani.
Premiérka zopakovala, že formální proces vystoupení z EU zahájí nejpozději do konce března příštího roku. „Doufám, že to může být hladký a řádný odchod,” dodala. Uspořádání po takzvaném brexitu má podle ní odrážet „zralý vztah spolupráce, který mají blízcí přátelé a spojenci”.
Rasmussen se rovněž vyslovil pro „přátelský rozvod”, který označil za dánskou výchozí pozici pro nadcházející jednání. „Jsem si jist, že budeme schopni překonat jakékoli překážky,” doplnil.
Spojenci s Dánskem
Server britského listu The Sun uvedl, že Mayová v Rasmussenovi našla spojence nejen pro nekomplikovaný brexit, ale i pro úsilí o zachování volného obchodu. To je důležité vzhledem k tomu, že jiní členové EU hrozí, že zaujmou vůči Británii tvrdší postoj, včetně vyloučení z unijního vnitřního trhu, pokud Londýn ukončí volný pohyb občanů EU.
Související témata:
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_D/IBVBrju.jpeg?fl=cro,0,0,798,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Ilustrační foto.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/H1tqwz.jpeg?fl=cro,0,0,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Theresa Mayová na snímku z 5. července
Mayová po Dánsku zavítala do Nizozemska, kde jednala se svým protějškem Markem Ruttem. Oba severoevropské státy byly tradičními spojenci Británie, hlavně v otázkách obchodu a zahraniční politiky, připomněl server The Wall Street Journal. Nyní ale vlády v Kodani i v Haagu čelí sílícím tuzemským euroskeptikům, a mohou se proto zdráhat přispět k tomu, aby se brexit pro Británii stal úspěchem, naznačuje americký list.