Článek
Spor kolem Bravermanové doutnal od minulého týdne, kdy bývalá ministryně v britském tisku uveřejnila názorově vyhraněný článek kritizující londýnskou Metropolitní policii. Zdroje z Downing Street tvrdí, že exministryně tím porušila vnitřní protokol a mediální výstup nebyl vládou autorizovaný.
BREAKING: Suella Braverman sacked https://t.co/QA2nbeuEp7
— Chris Mason (@ChrisMasonBBC) November 13, 2023
Mnozí konzervativní politici tlačili na premiéra Rishiho Sunaka, aby zasáhl, a to i proto, že podle nich Bravermanové výroky zvýšily napětí před masovým sobotním pochodem na podporu Palestinců. Toho se zúčastnilo asi 300 000 lidí a nakonec proběhl bez větších kontroverzí, ač se ve stejné době v centru Londýna konala vzpomínková akce při příležitosti konce 1. světové války. Vyšetřovatelé nicméně uvedli, že se v souvislosti s pochodem zabývají „vážnými přestupky souvisejícími s antisemitskou nenávistí“. Na druhé straně policisté zatkli asi stovku lidí z krajně pravicové scény, kteří vystupovali proti demonstrujícím.
Bravermanová v pondělí bezprostředně po svém odvolání řekla, že „teď k tomu nemá co říci“, což podle listu The Guardian signalizuje, že se exministryně „nebude chtít jen tak vzdát“ a nejspíš chystá pozdější silné prohlášení.
Opoziční politici z řad labouristů a liberálních demokratů, ale i mnozí členové konzervativní strany vyhazov Bravermanové vesměs přivítali. „Suella Bravermanová nikdy na funkci ministryně vnitra nestačila,“ napsal na sociální síti Edward Davey, šéf liberálních demokratů.
A good decision by @RishiSunak - and a brave one. But don’t underestimate the support for Braverman’ populist positions. The PM now has to win a tough fight within his own party. This is just the beginning. A lot of politics to come! @RestIsPolitics
— Rory Stewart (@RoryStewartUK) November 13, 2023
Místo Cleverlyho, který Bravermanovou nahradil na postu ministra vnitra, premiér Sunak do funkce ministra zahraničí jmenoval někdejšího ministerského předsedu Davida Camerona.