Článek
„Na farmách je teď kolem 120 tisíc prasat, která už měla být poražena, zpracována a která už měla být dávno v potravinovém řetězci," uvedla Lizzie Wilsonová z Asociace chovatelů prasat (NPA). „Dostáváme se do bodu, kdy sdělujeme vládě, že pokud nepřijde pomoc, budeme muset zabíjet zvířata na farmách, protože to je naše jediná možnost,” dodala.
Šéfka Národní unie farmářů (NFU) Minette Battersová stanici BBC potvrdila, že nutnosti utratit kvůli přeplněným vepřínům až 150 tisíc zdravých prasat budou chovatelé čelit za týden až deset dní. „Myslím, že se to na světě ještě nikdy nestalo, a nesmí se to stát ani teď,” řekla.
Británii hrozí na podzim ekonomická bouře
Battersová žádá o naléhavou schůzku ministryni vnitra Priti Patelovou a náměstka pro migraci Kevina Fostera. Nejspíš po nich bude chtít, aby také řezníci a pracovníci v jatečním průmyslu ze zahraničí měli možnost získat dočasná víza, jak to vláda umožnila řidičům nákladních aut. Podle Wilsonové nyní jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují asi na 25 procent své kapacity.
Několikahodinové čekání Britů u benzínek pokračuje. Problém není jen v brexitu
Nedostatek pracovníků v masném průmyslu se zhoršil kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu, která odradila lidi z východní Evropy, aby do Británie jezdili za prací.