Článek
Britské ministerstvo vnitra vysoké odškodnění zdůvodnilo štědře nastaveným systémem pro rodiny obětí násilných činů. Pozůstalí po 56 lidech usmrcených při atentátech dostanou základní sumu 11 tisíc liber (asi 495 tis. Kč). Zemřel-li při útocích více než jeden člen rodiny, dostanou za každou další osobu ještě 5,5 tisíce liber (asi 247,5 tis. Kč).
Navýšení částky mohou dále přinést skutečnosti, že mrtvý byl jediným živitelem rodiny; vlastnil prosperující firmu, která bez něj nemůže fungovat; i jiné závažné důvody. Například za každé nezaopatřené dítě do osmnácti let se výsledná suma navýší o dva tisíce liber (asi 90 tis. Kč). Pozůstalí mohou dostat navíc "rozumné" odškodnění na pokrytí nákladů s pohřbem.
Maximální výše odškodnění nepřesáhne 500 tisíc liber (asi 22,5 mil. Kč), uvedlo dnes ministerstvo. Stejnou částku mohou získat i lidé těžce zranění při atentátech. Nikdo z nich ale nedosáhne na dva milióny liber (asi 90 mil. Kč) - sumu vyplacenou za osobu, která zemřela při atentátech ve Spojených státech 11. září 2001. Ministerstvo tehdejší odškodnění nyní označuje za "nepřiměřené".
Úřad odhaduje, že na kompenzaci poškozených ze 7. července padnou desítky miliónů liber. Konstatoval zároveň, že rodiny obětí by si zasloužily za svou bolest stokrát více.
Zambie vydá Aswata
Zambie vydá do Velké Británie ke stíhání britského muslima pákistánského původu třicetiletého Haroona Rashida Aswata. Muž je podezřelý, že patřil k hlavním strůjcům teroristických útoků v Londýně ze 7. července. V Zambii byl zatčen u města Livingstone 20. července za porušení imigračních zákonů. Podle prvních zpráv směřoval do Zimbabwe nebo Botswany.
Vedle britských úřadů vydání Brita požadují i USA, ty jej viní ze spolupráce s mezinárodní teroristickou sítí al-Kajdá. Lusaka se jej rozhodla vydat Londýnu, přesné datum ale nezveřejnila. Aswata nyní vyslýchají příslušníci tamních tajných služeb a američtí specialisté z FBI.