Článek
Policie už postavila na silnicích zátarasy, další opatření ale vstoupí v platnost až v případě, že bude potvrzena nákaza virem H5N1. "V souladu se současnými rozhodnutími Evropské unie skotská vláda vyhlásí ochrannou zónu a poloměru nejméně tři kilometry a kontrolní zónu o poloměru 10 kilometrů," uvedl mluvčí vlády. "Majitelé ptáků v ochranné zóně byli instruováni, aby zabránili kontaktu svých ptáků s divoce žijícími a kde je to možné, drželi je vevnitř. Dalšími opatřeními je zákaz přesunu drůbeže, vajec a drůbežích produktů z těchto zón," dodal.
Labuť však není prvním případem ptačí chřipky v zemi. Ta se loni v listopadu objevila u surinamského papouška v karanténě. [celá zpráva]Nakazil se od pěnkav přivezených z Tchajwanu.
Ptačí chřipka se objevila v saské drůbežárně
Ve středu byl v Německu virus ptačí chřipky poprvé zjištěn u drůbeže v chovech. "Máme v Sasku první případ ptačí chřipky v chovu," uvedl mluvčí ministerstva sociálních věcí Ralph Schreiber, když oznamoval výsledky testů uhynulých ptáků z drůbežárny ve Wermsdorfu u Lipska asi 120 kilometrů od hranice s Českou republikou.
Úřady nařídily vybití všech osmi tisíc krůt, pět tisíc hus a tří tisíc kuřat.