Článek
Podle nedělníku The Sunday Telegraph stojí za plánovaným odchodem spojeneckých vojáků z Iráku úvaha, že přítomnost cizích jednotek v této zemi znamená překážku stabilizaci míru.
"Britská vláda chápe, že je vůdčí silou plánu stahování jednotek, ale vzhledem ke vzrůstající nepopularitě války takový krok pravděpodobně přivítá všech 24 členů koalice," píše nedělník.
USA mají v Iráku přibližně 135 000 vojáků, britský sbor čítá asi 8500 příslušníků. Celkem působí v Iráku 160 000 vojáků za zahraničí. Itálie, která vyslala do Iráku čtvrtou nejpočetnější posádku, již oznámila, že ji stáhne ještě do konce tohoto roku.
Američané spolu s Brity už vyškolili více než 230 000 Iráčanů, kteří budou působit v policejních složkách a nové armádě. Tyto jednotky však ještě nejsou schopny zajistit vlastními silami bezpečnost v zemi, dodávají experti.
Od prosincových parlamentních voleb v Iráku již USA stáhly asi 15 000 vojáků, v posledních týdnech ale napětí v zemi opět prudce narostlo. [celá zpráva] Dokonce se objevily dohady, že Irák stojí na pokraji občanské války, což by plánovaný odchod zahraničních vojsk ze země výrazně zkomplikovalo.