Článek
Z pozice předsedkyně strany odejde Fosterová 28. května, jako premiérka skončí až na konci června.
Důvodů pro náhlý odchod je několik. Konzervativní kolegové ji viní z toho, že se příliš vzdálila hodnotám, na kterých strana vznikla, a to zejména v otázkách homosexuálních sňatků a interrupce, proti kterým DUP tradičně zastávala negativní postoj.
BREAKING: Arlene Foster says she will step down as DUP leader and Northern Ireland’s First Minister, following calls within the party for a leadership contest. More on @SkyNews now. pic.twitter.com/hpptVUxN8J
— David Blevins (@skydavidblevins) April 28, 2021
Fosterová například nedávno odmítla hlasovat proti zákazu terapie pro změnu sexuální orientace (angl. conversion therapy), což se uvnitř strany nesetkalo s pochopením.
Hlavním důvodem je ale její selhání při hovorech o pobrexitových vztazích mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.
Hranice je pro Severoiry neúnosná
Konzervativní strana DUP od začátku odchod z Evropské unie podporovala a v době vyjednávání „rozvodové smlouvy” ve sněmovně podporovala londýnskou vládu tehdejší premiérky Theresy Mayové.
Členové DUP, potažmo Severní Irové, ale nejsou se současným nastavením vztahů spokojeni. Součástí smlouvy byl totiž také takzvaný „severoirský protokol”, který vytvořil mezi Severním Irskem a zbytkem britského království hranici v moři, kvůli které musí zboží proudící z Velké Británie podstoupit byrokratické kontroly.
Britský premiér Boris Johnson, který nastoupil po Mayové, přitom Severním Irům sliboval, že žádné kontroly nebudou.
Severní Irové se teď cítí odtržení od zbytku Británie a obávají se, že nastolené poměry nakonec povedou ke sjednocení irských národů v jeden stát.
V souvislosti s vývojem narostla mezi obyvateli Belfastu frustrace, která přispěla k nedávným sedmidenním nepokojům a násilí.