Článek
Rada Evropské unie ohlásila nejnovější várku sankcí proti Íránu toto pondělí, a proto si mnozí klepali na čelo, když hned za tři dny maďarská vláda slavnostně podepisovala protokol o ekonomické spolupráci právě s touto blízkovýchodní zemí.
Každá členská země EU má právo rozvíjet své zahraničněpolitické a ekonomické vztahy, jak uzná za vhodné. Klíčové však je, aby se při tom pohybovala v unijním rámci vztahů s danou zemí a zejména dodržovala aktuálně nastavené sankce
Už dva měsíce tamní režim tvrdě potlačuje pokojné demonstrace, které vyvolala smrt 22leté Mahsy Amíníové. Ta zemřela za velmi podivných okolností poté, co ji policie zatkla a vyslýchala pro porušení striktních pravidel o nošení hidžábu. Lidskoprávní sankce navíc nejsou jediné, které EU proti Íránu uvalila. Ty přišly i v reakci na to, že Teherán zásobuje Rusko bezpilotními letouny pro využití v agresi na Ukrajině.
„Pragmatismus a selský rozum.“ Maďarsko se dohodlo na spolupráci s Íránem
„Každá členská země EU má právo rozvíjet své zahraničněpolitické a ekonomické vztahy, jak uzná za vhodné. Klíčové však je, aby se při tom pohybovala v unijním rámci vztahů s danou zemí a zejména dodržovala aktuálně nastavené sankce,“ sdělil Novinkám český ministr zahraničí Jan Lipavský.
On sám nevidí pro rozvoj spolupráce s Íránem potenciál, a to ani v politické, ani v ekonomické rovině. „A to s ohledem na chování íránského režimu, kterým se ve vztahu k porušování lidských práv v Íránu či dodávkám dronů Rusku nyní velmi intenzivně zabýváme,“ řekl. Připomněl, že pro sankce vůči Íránu zvedli v Bruselu ruku i Maďaři.
Babiš: Nechci poučovat, já bych si to nepřál
Unijním diplomatům už od začátku ruské agrese vadí, jak se k celé věci Maďarsko, které se ohání „pragmatismem a selským rozumem“, staví. V září přinesl server Politico výpověď nejmenovaného politika ze Střední Evropy, který označil maďarskou vládu za „trojského koně Ruska a Číny“.
Za ČR bych si rozhodně jednání s Íránem nepřál, zvláště když Írán dodává Rusku zbraně, které útočí na ukrajinskou infrastrukturu
Podobně to vidí i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Je to zrada vlastních spojenců a zrada společně sdílených hodnot. Říkat tomu ‚selský rozum‘ je urážka všech sedláků. Ti nikdy zradu v morální výbavě neměli,“ napsal na Twitteru.
Je to zrada vlastních spojenců a zrada společně sdílených hodnot. Říkat tomu “selský rozum” je urážka všech sedláků. Ti nikdy zradu v morální výbavě neměli. https://t.co/M7zoWd5RNe
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) November 18, 2022
Velkým zastáncem maďarského stylu vládnutí a konkrétně osoby Viktora Orbána je ve zdejším politickém rybníčku bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).
Ten si vztahy s Orbánem vždy pochvaloval a vzpomínal na osudnou noc, kdy ve čtyři ráno v Bruselu „zablokovali kvóty“. Nejen ve své knížce o něm mluví jako o „skutečném příteli“. Před loňskými sněmovními volbami dokonce Orbán přijel Babiše osobně podpořit na volební akci. Novinky se proto na českého expremiéra a prezidentského kandidáta obrátily s dotazem, jak se na prohloubení spolupráce Maďarska s Íránem coby možný prezident dívá.
„Za ČR bych si rozhodně jednání s Íránem nepřál, zvláště když Írán dodává Rusku zbraně, které útočí na ukrajinskou infrastrukturu,“ shoduje se předseda hnutí ANO s ministrem Lipavským.
„Zároveň tu ale český prezident není od toho, aby napomínal, vychovával sousedy či skoro sousedy a poučoval Maďarsko a kohokoli jiného,“ dodal pro Novinky.
Handl o peníze
Maďarsko nyní hraje s Evropskou komisí vysokou hru o odblokování peněz z fondů, které nedostalo kvůli problémům s ne příliš nezávislým soudnictvím a protikorupčními opatřeními. Aktuálně kvůli tomu proto blokuje navrhovaný balíček finanční pomoci EU Ukrajině ve výši 18 miliard eur (438,5 miliardy Kč). Agentura Reuters ve čtvrtek s odkazem na své zdroje uvedla, že Komise peníze nakonec zřejmě uvolní.
Nedůvěra vůči Orbánovi je v Bruselu vysoká. Konzervativní politik se během 12 let své vlády dostal do ostrých sporů ohledně práv homosexuálů a migrantů v Maďarsku a zpřísnil státní kontrolu nad nevládními organizacemi, akademiky, soudy a médii. Podle europoslanců již Maďarsko není demokracií. V zářijové rezoluci ho označili jako „hybridní režim volební autokracie“.