Článek
Byť se konec bojů zdá být daleko, Borrell napsal, že se z New Yorku vrátil s novým „sebevědomím“. „Protože mezi posledním setkáním ministrů zahraničí G20 v červenci na Bali a týdnem VS OSN v New Yorku jsem zaznamenal opravdový posun v tom, jak se mnohé země, včetně některých důležitých, k věci staví,“ uvedl. „Víc a víc zemí teď chápe, že Putin vede svět velmi nebezpečným směrem a že musí být zastaven,“ pokračuje jeho příspěvek.
Šéf unijní diplomacie v textu zdůrazňuje vystoupení svých protějšků z Číny a Indie při zasedání Rady bezpečnosti OSN, na kterém byly kromě členů zastoupeny i některé další země. Podle Borrella nikdo kromě zástupce Běloruska nevyjádřil podporu obrázku války na Ukrajině, který prezentuje Moskva.
Rozhodně to není blaf. Medveděv už zase vysílá na Západ jaderné signály
Rada bezpečnosti zasedala den poté, co prezident Putin situaci vystupňoval projevem k ruským občanům. Oznámil v něm mobilizaci civilistů se zkušenostmi s vojenskou službou a také snahu připojit k Rusku další části Ukrajiny. Zároveň poměrně otevřeně pohrozil použitím jaderných zbraní. To vše po sedmi měsících bojů a v době, kdy se konflikt pro Moskvu nevyvíjel příznivě.
„Morálně a politicky už Rusko skutečně válku prohrálo a čím dál víc ji prohrává také na bojišti,“ uvedl Borrell. „Prezident Putin však bohužel dál jde nebezpečnou cestou eskalace. Snaží se zastrašit Ukrajinu a všechny země, které ji podporují,“ pokračuje. Tato Putinova snaha podle něj selže.
Maďarský europoslanec byl ruským špiónem, soud mu vyměřil pět let vězení
Unijní lídři v posledních dnech vyhlašují, že budou Kyjev podporovat nadále, ať už vojensky, či finančně. Zároveň EU jedná o novém zesílení sankčního režimu uvaleného na Rusko po únorovém útoku na sousední zemi. V této souvislosti se mluví o možnosti zavést cenový strop na ruskou ropu nebo o zákazu dovozu ruských diamantů; kdy budou na stole konkrétní návrhy, ale není jasné.