Článek
Nálož explodovala v minibusu na nádraží, které bylo plné lidí. Podle svědků do vozu nastoupil muž s taškou, hned zase vystoupil bez zavazadla a za chvíli vůz výbuchl. Hilla leží v oblasti u hlavního města, kde jsou útoky povstalců časté.
V Iráku také panuje napětí mezi šíity a sunnity, které vyvolal středeční útok na šíitskou svatyni v Sámaře. [celá zpráva] Následující vlna odvetných násilností si už vyžádala téměř 200 obětí.
Hilla je převážně šíitské město, ale vesnice kolem jsou sunnitské. Ve městě došlo před rokem k nejkrvavějšímu útoku teroristické sítě al-Kajdá v Iráku. Při sebevražedném atentátu tu tehdy zahynulo 125 lidí.
V Basře možná šlo o atentát na Muktadu Sadra
Výbuch u mešity v Basře způsobil několik lehčích zranění. Nastal krátce potom, co tam radikální šíitský duchovní Muktada Sadr vystoupil na veřejném shromáždění.
Sadr se kvůli násilí vrátil do Iráku předčasně z cesty po Blízkém východě. Podle médií se jeho stoupenci podíleli na odvetných útocích proti sunnitům.
V Bagdádu, kde je zakázán pohyb automobilů, byl v neděli relativní klid. V západní části města však povstalci odpálili bombu ve chvíli, kdy tudy projížděl vůz americké armády. Jeden voják zahynul na místě, další po převozu do vojenské nemocnice.
Irák se snaží zabránit občanské válce
K útoku došlo i přes to, že šíitští a sunnitští duchovní v sobotu společně zakázali útoky na věřící i na mešity.
Ministr obrany Saadún Dulajmí dal najevo, že je ochoten nebezpečí občanské války zabránit i tak, že pošle tanky do ulic. "Jsme připraveni zaplnit ulice obrněnými vozidly," řekl.
:: klikněte na obrázek pro větší verzi