Článek
Takzvaný univerzální periodický přezkum, kterému se v pondělí Česko na půdě OSN v Ženevě podrobilo, je procedura, která se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Situaci přezkoumávají vždy po zhruba čtyřech a půl roku ostatní země a nevládní organizace.
První zasedání se konalo v dubnu 2008. Česko posouzením prošlo v letech 2008 a 2012.
Čína zmiňuje Romy, Írán islamofobii
Doporučení, která nejsou závazná, v pondělí Česku dalo několik desítek zemí. Řada z nich ocenila pokrok v integraci dětí se znevýhodněním včetně romských dětí do vzdělávacího systému v rámci projektu takzvané inkluze. Zároveň doporučily, aby Česko na pokračování tohoto projektu uvolnilo dostatek finančních prostředků i pracovníků.
Například podle Belgie v Česku nadále dochází k segregaci romských dětí, Čína uvedla, že diskriminace Romů je v ČR „systematická”.
Zvýšit své úsilí by podle doporučení některých členských zemí OSN Česko mělo v boji proti násilné trestné činnosti páchané z nenávisti a proti údajně rostoucímu rasismu a xenofobii ve společnosti. Několik zemí výslovně doporučilo bojovat s předsudky vůči žadatelům o azyl a příslušníkům menšin, především Romům. Nenávistné výroky by měli politici a úřady rezolutně odsoudit, doporučily například Spojené státy.
Řada převážně muslimských zemí včetně Turecka, Indonésie či Íránu doporučila Česku bojovat také s islamofobií, která je podle nich na vzestupu. Prostředkem v tomto boji by podle doporučení měla být mimo jiné osvěta. Izrael Česku doporučil, aby navázalo novým projektem na vládní kampaň proti nenávisti, která letos skončila.
Další doporučení, která Česko dnes v Ženevě dostalo, se týkala pokračování úsilí o dosažení rovnoprávného postavení žen a mužů ve společnosti, boje proti domácímu násilí či řešení problému přeplněných věznic. Několik zemí vyzvalo Českou republiku také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.
Kladné hodnocení za Lety
Kromě pokroku Česka v oblasti integrace dětí se znevýhodněním do vzdělávacího procesu ocenila například delegace USA výslovně i dohodu české vlády o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora.
Podle vedoucí české delegace, náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové, Česko při posledním přezkumu dostalo 136 doporučení a 129 z nich splnilo. Připustila ale, že začlenění Romů do společnosti i rostoucí nenávist vůči menšinám a cizincům představuje pro zemi velkou výzvu.