Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
„Bylo to v noci. V podobném čase jako v roce 1986, když čtvrtý reaktor vybuchl. Záblesk od výbuchu dronu byl vidět a prosvětlil jinak temnou noc. Vzdušnou čarou to mám k sarkofágu kolem padesáti kilometrů, ale i tak jsem se bál. Myslel jsem si, že tam něco zase bouchlo. Až ráno jsem se dozvěděl, že tam udeřil Rus s dronem,“ říká Vasyl, který na území ochranné zóny začal pracovat deset let po havárii jako elektromontér.
Práce v zóně se nebál. „V okolí bydlelo dost lidí, ne každý měl problémy. Příroda to tak zařídila,“ poznamenává.
Červený les
Je mu padesát let, těší se skvělému zdraví. Za problém ale označuje boje. „Rus byl z okolí vytlačen, ale malé bojůvky jsou stále. Hlavně od Běloruska. Většinu ztrát Rusů způsobila jejich hloupost,“ usmívá se.
Vysvětluje, že okupační vojska se zabydlela na začátku války především v takzvaném Červeném lese. Červený se mu říká proto, že v prvních hodinách po černobylské havárii do něj dopadlo obrovské množství radioaktivního spadu, který ho obarvil na temně rudo.
„Už když tam projíždíš, je radiace vysoká. Oni se tam zahrabali, včetně techniky. Moc se o tom nemluví, ale během pár dní každý z nich zvracel, byl malátný. Pochybuji, že to někdo z nich přežil,“ odhaduje osud vojáků.
K elektrárně se nelze dostat, povolení nyní úřady nevydávají právě z důvodů bojů, ale i zaminování a zvýšené radiace.

Vjezd do zóny. Tímto vchodem proudila hromada turistů, na místě bývalo i několik stánků se suvenýry.
Okolí elektrárny jen vzdáleně připomíná dřívější časy, kdy šlo o turisty vyhledávané místo. V několika liniích jsou tu nyní vybudovány zákopy.
„Nevěřím v klid, oni sem zase přijdou. Nepřemýšlí,“ “ říká jeden z hlídkujících ukrajinských vojáků Pavel.
„Prý se o elektrárny navíc zajímají i Američané. Ta v Záporoží je odstavená, také schytala pár zásahů. Ale tam to je bohužel pod kontrolou Rusů. Těžko se bojuje v místě, kde hrozí jaderná katastrofa. Já v té době ještě nebyl na světě, ale strýc bydlel nedaleko. Zemřel na leukémii,“ dodává Pavel k černobylské katastrofě.
Ukazatele v okolí Černobylu stále lákají na ubytování v zóně, na restaurace a zážitky. Před válkou denně toto místo navštívilo několik tisíc turistů z celého světa. Lákala fotka u sarkofágu, ale i u opuštěných budov nebo rozpadajícího se ruského kola.
Vše bylo ponecháno svému osudu hned po tragédii v roce 1986. Včetně tehdy používané vojenské a záchranné techniky. Tu ale čekal zajímavý osud po vypuknutí války a bojů v okolí elektrárny.
„Zmizela i část techniky, která tady byla od exploze. Přímo v elektrárně, kde stále pracuje řada lidí, kteří hlídají její stav a vše okolo, se ztratila většina počítačů, písemností, dozimetrů a všeho cenného. Někdo říkal, že hromadu artefaktů prodávají na inzertních serverech vojáci z Ruska. Já to nezkoumal, ale nedivil bych se tomu,“ přibližuje ztrátu zařízení a techniky Vasyl.
Vojáci, kteří chrání perimetr kolem elektrárny, vzpomínají i na ruského důstojníka, který na začátku války zřejmě některým ruským vojákům, ale i ukrajinským zaměstnancům elektrárny zachránil život.
„Byl to major a bavil se se zaměstnanci elektrárny. Myslím, že kdyby nebylo jeho, tak by pro některé Rusy nebyl problém oblast čistit i za pomocí klouzavých bomb. On byl ale znalý, přišel dobře vybavený a byl vzdělaný, což se o většině bojujících v okolí říci nedá,“ vzpomíná na období roku 2022 po vypuknutí ruské invaze zhruba šedesátník Jura. I on v zóně dlouhé roky pracoval a před rokem dobrovolně narukoval do armády.

Ukazatele směrující k oblasti elektrárny Černobyl a města Pripjať.
Nový sarkofág bez podpory USA
Místní si myslí, že dron, který před měsícem poškodil sarkofág, nebude poslední. Podle nich také bude určitě potřeba nejen sarkofág, ale pravděpodobně i celý ochranný kryt výrazně upravit. To bude možné ale až po válce - vzhledem k rizikové oblasti, ale i ceně. Sarkofág, který byl dostavěn v roce 2018, stál tehdy zhruba 60 miliard korun. Dnes by byla cena výrazně vyšší.
„Tento kryt vybudovala Ukrajina společně s dalšími zeměmi Evropy a světa, společně s Amerikou – všemi, kteří se zasazují o skutečnou bezpečnost lidstva,“ uvedl na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jedinou zemí na světě, která útočí na taková místa a vede válku bez ohledu na následky, je dnešní Rusko. To představuje teroristickou hrozbu pro celý svět,“ dodal krátce po dronovém útoku.
Stavba nového ochranného sarkofágu se už asi bude muset obejít bez Spojených států. „Dění v Bílém domě ukázalo, že USA se nedá věřit. Zesměšňování prezidenta Zelenského bylo trapné a nás, Ukrajince to urazilo. Američané budou mít zájem jen tam, kde bude profit,“ myslí si Jura.