Článek
„Změny v zemi nás zasáhly z bezpečnostního hlediska, ale zemi jsme neopustili. Naopak tam naši přítomnost posilujeme, je to potřeba,“ řekla Horáková.
V Afghánistánu dlouhodobě chybí lékařská péče, řada lidí, zejména dětí, trpí podvýživou, opět tam začaly bujet spalničky. „Je to sezonní nemoc, u které jsme letos v prvním čtvrtletí zaznamenali obzvlášť prudký nárůst. Panuje obava, aby se z ní nestala epidemie. Nemoci nahrává vysoký výskyt podvýživy u dětí, průběh je pak komplikovanější kvůli oslabené imunitě,“ uvedla Horáková.
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu už čtyřicet let s pauzou v letech 2004–2009, kdy bylo pět členů organizace zabito a ta se ze země načas stáhla.
Když jsme venku, nechceme provokovat a nosíme konzervativní oblečení. Přijeli jsme pomáhat a ne vyvolávat konflikty. Je to jednodušší, když jejich kulturu respektujeme.
Do konce června byla s Lékaři bez hranic na misi v Afghánistánu česká anestezioložka Štěpánka Vitovská, nyní v provincii Kundúz působí slovenská instrumentářka Katarína Madejová. Ta ve videorozhovoru řekla, že při své práci nevnímá omezení, která do země opět zavlekl Tálibán.
„V nemocnici jsme neměli žádný problém s tím, že by ženy nemohly pracovat. Musí mít svolení a peníze chodí na účet manželovi, otci či bratrovi. Děláme teď nábor a hlásí se i ženy,“ řekla novinářům.
Tálibán nařídil ženám vystupovat v televizi se zakrytým obličejem. Prý se radují
„Když jsme venku, nechceme provokovat a nosíme konzervativní oblečení. Přijeli jsme pomáhat a ne vyvolávat konflikty. Je to jednodušší, když jejich kulturu respektujeme,“ dodala.