Článek
Vojenské střety v Sýrii, zdevastované více než desetiletím občanské války (vypukla v roce 2011), dostaly na přelomu srpna a září nový rozměr. V surovinově bohaté provincii Dajr az-Zaur propukly boje mezi jednotkami Syrských demokratických sil (SDF), tvořených převážně etnickými Kurdy, a místními arabskými milicemi.
Násilí začalo poté, co si 27. srpna vojáci SDF přišli ve městě Dajr az-Zaur pro místního arabského kmenového vůdce Abú Chavlu, obvinili jej z několika zločinů včetně obchodu s drogami a tolerance „spících buněk“ Islámského státu a zatkli jej.
IS zaútočil v Sýrii na hledače lanýžů, nejméně 36 mrtvých
Jednotky SDF, podporované Spojenými státy, a arabské kmeny přitom dosud vystupovaly na východě Sýrie jako spojenci a podařilo se jim z rozsáhlých území řídce osídlené oblasti vytlačit teroristy z Islámského státu.
NEA Deputy Assistant Secretary Goldrich and OIR Commander Major General Vowell met in northeast Syria with the SDF, the SDC, and tribal leaders from Deir El-Zour. They agreed on the importance of addressing the grievances of residents of Deir El-Zour, the dangers of outsiders…
— U.S. Embassy Syria (@USEmbassySyria) September 3, 2023
Po zatčení Abú Chavly začali jeho příznivci blokovat hlavní silnice a brzy mezi nimi a SDF propuklo otevřené násilí. Podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) citované serverem BBC si boje během deseti dní vyžádaly asi stovku mrtvých včetně civilistů. Navzdory několika pokusům o příměří, do nichž se zapojili i Američané, boje pokračovaly i ve čtvrtek.
Nepokoje nahrávají Asadovi
Nejnovější násilí mezi opozičními skupinami hraje do karet syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, který z vleklé občanské války sice vyšel jako de facto vítěz, přesto však jeho jednotky neovládají zdaleka celé území Sýrie. Na východě země tvoří hranici mezi oblastmi pod vládní kontrolou a „rebely“ (tedy SDF a arabskými milicemi) řeka Eufrat. Severní část země při hranici s Tureckem má pod kontrolou turecká armáda.
KOMENTÁŘ: Syrská realita není pro Rychlé šípy – Alex Švamberk
Provincie Dajr az-Zaur je bohatá na ložiska ropy a boje v minulých letech probíhající mezi vládními vojsky, Kurdy, arabskými milicemi a Islámským státem se z velké části vedly právě o kontrolu nad ropnými poli. Z prodeje ropy jednotlivé frakce financovaly své výdaje na válku.